Materiał Partnera Rekuperator – skuteczna forma wentylacji

Rekuperator – skuteczna forma wentylacji

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego po wyjściu z biura jesteście zmęczeni? Powodem jest brak świeżego powietrza i słabe działanie systemu wentylacji. Wtłaczanie do budynku świeżego powietrza, wolnego od najmniejszych zanieczyszczeń działa korzystnie na nasze funkcjonowanie również w domy. Dlatego decydując się na budowę domu warto pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu jakim jest wentylacja mechaniczna budynku z wykorzystaniem odzysku ciepła.

Rola wentylacji mechanicznej

Zasadniczą rolą wentylacji mechanicznej jest dostarczenie optymalnej ilości świeżego powietrza do budynków przy jednoczesny usunięciu zanieczyszczonego powietrza. Wentylacja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do budynku niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wpływ na jej intensywność ma z kolei użytkownik, który może regulować przepływ powietrza korzystając z dostępnych aplikacji lub panelu sterowania. Zaletą tego systemu jest też możliwość odzysku ciepła dzięki rekuperacji co znacząco wpływa na zmniejszenia kosztów ogrzewania i poprawia komfort życia.

Czym jest rekuperacja?

Centralną częścią systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. To urządzenie, które służy do generowania ruchu w instalacji, podczas której dochodzi do wymiany energii między strumieniem powietrza wywiewanego, a nawiewanego. Rekuperacja jest to więc proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza przy pomocy rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza filtrowane powietrze i usuwa zużyte powietrze z zawartością dwutlenku węgla. W budynkach, w których zamontowano ten typ wentylacji dochodzi do wymiany powietrza przez cały rok w wszystkich pomieszczeniach. Nie ma więc konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń w celu wymiany powietrza.

Zalety rekuperacji

Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest ciągła wymiana powietrza, dzięki której z otoczenia usuwane są bakterie, wirusy i grzyby, które w normalnych warunkach mogą prowadzić do rozwoju chorób i alergii. W wentylowanym pomieszczeniu czuć świeżość i przyjemny zapach, a dzięki temu, że nie musimy otwierać okien w domu nie ma niechcianych owadów jak komary czy muchy. Poza tym rekuperacja zapewnia efektywną wymianę powietrza bez strat energetycznych i gwarantuje uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu sięgających nawet 50%.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas