Artykuł sponsorowany Przewierty sterowane -  technologie bezwykopowe w natarciu

Przewierty sterowane - technologie bezwykopowe w natarciu

Tradycyjne wykopy otwarte, pojawiające się na wielu terenach, zwłaszcza miejskich, towarzyszące różnorodnym pracom modernizacyjnym, instalacyjnym lub budowlanym, wiążą się bardzo często ze sporymi utrudnieniami dla użytkowników, dróg, chodników czy posesji. Dlatego też wykonanie wykopów tradycyjnych nie zawsze jest możliwe lub opłacalne, a co za tym idzie niekiedy nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie skrzyżowania, zniszczenie nawierzchni autostrady, bądź też przekopanie wałów przeciwpowodziowych. W takim przypadku z pomocą przychodzą przewierty sterowane.  

Czym są przewierty sterowane

Współczesne miasta oraz inne tereny zamieszkałe charakteryzują się coraz gęstszą zabudową, co niesie ze sobą potrzebę tworzenia nowych oraz modernizacji i rozwoju funkcjonujących już instalacji oraz struktur podziemnych. Nie da się jednak ukryć, że sporym problemem utrudniającym prowadzenie tego typu inwestycji są przede wszystkim rozbudowane systemy szlaków komunikacyjnych (drogi i autostrady, tory kolejowe itd.), różnorodne przeszkody naturalne (np. rzeki) lub obszary przyrodniczo objęte ochroną. Dlatego też coraz większa grupa inwestorów decyduje się na prowadzenie prac metodą przewiertów sterowanych, które pozwalają większość tych kłopotów najzwyczajniej w świecie ominąć. Przewierty sterowane, nazywane również horyzontalnymi - HDD (z ang. Horizontal Directional Drilling), zrewolucjonizowały budownictwo w dziedzinie instalacji urządzeń podziemnych i rurociągów, czyniąc je nierzadko jedyną możliwą do wykorzystania technologią wszędzie tam, gdzie zastosowanie klasycznych metod z różnych względów jest niemożliwe. Wynika to z faktu, że technologia bezwykopowa polega na wykonaniu otworu pilotażowego, jego rozwierceniu do wymaganej średnicy i wciągnięciu w tak przygotowany otwór projektowanej rury lub kabla, bez zbędnego naruszania warstw podłoża znajdujących się w pobliżu. Podstawowymi parametrami decydującymi o możliwości zastosowania tej techniki są długość i średnica przewodu oraz lokalne warunki geologiczne.

Główne zalety technologii bezwykopowej

Przewierty horyzontalne to technologia ciesząca się coraz większą popularnością wśród inwestorów, zaś metodę tą w swych działaniach coraz chętniej wykorzystują nowoczesne firmy instalacyjne, takie jak Bernadeta Wyciszkiewicz Instalatorstwo elektryczne wiertnice horyzontalne. Bez wątpienia wpływ na popularność tej technologii mają jej zalety, z których wymienić należy:

  • uniknięcie ograniczenia ruchu przy wykonywaniu prac przecinających szlaki komunikacyjne, drogi i chodniki,
  • precyzja maszyn wykonujących przewierty sterowane,
  • zredukowanie do minimum ingerencji w środowisko naturalne,
  • nienaruszalność terenu, a co za tym idzie nie ma potrzeby ponoszenia kosztów związanych z naprawą i usunięciem szkód, które mogą wystąpić podczas prac tradycyjnych,
  • zdecydowanie krótszy, niż w przypadku metod tradycyjnych, czas realizacji przewiertu,
  • ułatwione uzyskanie niezbędnych uzgodnień i zezwoleń,
  • zmniejszenie powierzchni terenu potrzebnego do prowadzenia prac, a także mniejsza liczba pracowników.

Technologie bezwykopowe, których odmianą są przewierty sterowane, to rozwiązanie dające ogrom możliwości i posiadające wiele zalet, które doceniają zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas