Artykuł sponsorowany Zasady projektowania instalacji elektrycznej w łazience

Zasady projektowania instalacji elektrycznej w łazience

Woda to zagrożenie dla instalacji elektrycznej, jednak łazienka to miejsce, gdzie oba te elementy muszą bezpiecznie koegzystować. Z tego też powodu w tym pomieszczeniu instalację należy zaprojektować zgodnie z przepisami regulującymi właśnie tę kwestię. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo, nie warto zatem ryzykować. W poniższym artykule radzimy, na co zwracać uwagę.

Podział łazienki na strefy

Niemożliwe jest korzystanie z łazienki bez używania wody. Trudno jest także brać kąpiel czy prysznic tak, aby nawet niewielka ilość wody nie trafiała na ściany lub podłogę. Sytuacji nie ułatwiają nowoczesne rozwiązania w zakresie armatury łazienkowej, takie jak otwarte kabiny prysznicowe bez brodzika czy inne urządzenia zasilane energią elektryczną – suszarki, prostownice. Jak powszechnie wiadomo, elektryczność i woda to niebezpieczne połączenie i o tym musimy pamiętać podczas projektowania instalacji elektrycznej w łazience.

Zajmie się tym uprawniony do tego zadania elektryk, taki jak w firmie Usługi Elektryczne w Polichnie, jednak i my powinniśmy wiedzieć, jak należy poprawnie ją wykonać, a czego musimy unikać. Fundamentem wszelkich planów w tym zakresie będzie rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, jakie znaczenie dla funkcjonalności łazienki ma układ elektroinstalacji.

Wspomniane rozporządzenie nakazuje utworzenie w łazience stref ochronnych. W łazience z wanną lub brodzikiem znaleźć się muszą:

  • strefa 0 – obejmująca wnętrze brodzika lub wanny, wszystkie zamontowane tam urządzenia i osprzęt muszą mieć stopień IPX7 ochrony przed dostępem wody;
  • strefa 1 – wzdłuż zewnętrznej krawędzi obrzeża wanny lub brodzika i do wysokości 225 cm od powierzchni podłogi, urządzenia w tej przestrzeni muszą mieć stopień ochrony co najmniej IPX4;
  • strefa 2 – w odległości 60 cm od zewnętrznej płaszczyzny wyznaczającej strefę 1 oraz od wysokości 225 cm nad powierzchnią podłogi.

Jeśli natomiast w łazience znajduje się kabina prysznicowa bez brodzika, wyznaczyć należy dwie strefy; strefa 0 to wnętrze kabiny wraz z przestrzenią do 120 cm bez ścianki i wysokości 10 cm. Strefa pierwsza ograniczona jest pionowo płaszczyzną przebiegającą wzdłuż zewnętrznej krawędzi stałej ścianki nad strefą 0 i poziomo do wysokości 225 cm.

Rozplanowanie elektroinstalacji

Trasy instalacji elektrycznej w łazience powinny być prowadzone wyłącznie do znajdujących się w niej urządzeń. Przewody elektryczne mogą być układane w rurkach, kanałach ścian lub podtynkowo – najczęściej stosuje się trzeci wariant.

Zawsze należy je układać w poziomych i pionowych strefach instalacyjnych. Szerokość stref pionowych to 20 cm, natomiast poziomych to 30 cm. Stała jest też wysokość prowadzenia przewodów. Trasy poziome powinny znajdować się 30 cm pod sufitem i 115 cm nad powierzchnią, trasy pionowe – w odległości 15 cm od ościeżnicy lub zbiegu ścian.

Montaż instalacji elektrycznej w łazience obejmuje też włączniki światła, które umieścić należy poza pomieszczeniem. Montowane są one tak, by środkowa część obudowy znajdowała się 115 cm nad podłogą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas