Materiał Partnera Przesuwanie ścian działowych w domach i mieszkaniach

Przesuwanie ścian działowych w domach i mieszkaniach

Przesuwanie ścian działowych to nic innego jak ich wyburzanie i stawianie na nowo z innych materiałów oraz oczywiście w innych miejscach. Jest to zatem reorganizacja przestrzeni, którą stosuje się w dwóch celach: dla zwiększenia funkcjonalności pomieszczeń oraz dla podwyższenia standardu estetycznego. O przesuwanie ścian proszą zatem często właściciele domów i mieszkań, którzy muszą wiedzieć, iż nie jest to remont tak prosty, jakby mógł się zdawać.

Kiedy warto przesuwać ściany działowe?

Reorganizacja układu ścian działowych w domu lub mieszkaniu może wynikać z różnych czynników. W małych mieszkaniach i kawalerkach usuwa się ściany dzielące kuchnię i pokój dzienny, a także łączy się ze sobą łazienkę z toaletą. Często inwestorzy proszą również o podzielenie większego pokoju dziecięcego na dwie części tak, by każda z pociech miała własną prywatną przestrzeń do nauki i zabaw. W większych domach – głównie tych starych i modernizowanych – przesuwanie ścian działowych jest ważne dla przemiany wyglądu całego budynku od wewnątrz. Po prostu dostosowywany jest on do nowoczesnych rozwiązań np. uwzględniających idee open space’u czy też nowe zasady dzielenia domu na odpowiednie strefy funkcjonalne. Niekiedy ściany tworzy się też przy zmianie lokalizacji kotłowni.

Szczególnym powodem korzystania z pomocy ekip ogólnobudowlanych w zakresie burzenia i stawiania ścian działowych jest adaptacja poddaszy z wykończeniem pod klucz. To wtedy należy cały układ przestrzenny zaplanować i przygotować od podstaw.


Warunki techniczne przesuwania ścian działowych

By móc przesunąć ścianę lub ściany działowe w domu czy mieszkaniu potrzebna jest opinia techniczna. W przypadku większych inwestycji może być nawet potrzebne zezwolenie urzędowe na podstawie zgłoszenia o zmianie sposobów użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Odpowiednie pozwolenie bezsprzecznie trzeba też uzyskać od spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, w przypadku mieszkań w blokach, kamienicach czy też apartamentach.

Warunków technicznych, które wpływają na możliwość przesuwania ścian działowych, jest zaś wiele. Uwzględnić należy poziom obciążenia stropów, stabilność konstrukcyjną budynku, przebieg instalacji sanitarnych i elektrycznych, poziom nasłonecznienia określonych miejsc w domu czy mieszkaniu, przebieg wentylacji, a nawet komfort cieplny i użytkowy, który zostanie uzyskany po reorganizacji układu przestrzennego lokalu. Taka inwestycja musi być zatem dobrze przemyślana i zaplanowana. O to dbają specjaliści firmy budowlanej JÓZO, którzy współpracują przy takich zleceniach z rzeczoznawcami, architektami i projektantami wnętrz.

Z czego budować nowe ściany działowe?

Nowe ściany działowe mogą powstać naprawdę z różnych materiałów. Zwracać powinno się uwagę na ich izolacyjność akustyczną i termiczną, masę, sposób montażu oraz łatwość w formowaniu różnych kształtów. Ważna jest też żywotność materiałów na ścianę działową. Oczywiście inwestorzy zwracają też uwagę na kwestie estetyczne, w tym to, jakimi materiałami wykończeniowymi będzie można aranżować nowe ściany.

Obecnie przy wznoszeniu ścianek działowych wykorzystuje się głównie:

  • płyty kartonowo gipsowe,
  • bloczki silikatowe,
  • pustaki wewnątrzkomórkowe,
  • płyty ze szkła hartowanego w profilach aluminiowych,
  • cegły klinkierowe dekoracyjne,
  • beton architektoniczny,
  • płyty cementowe. 

Podziel się