Artykuł sponsorowany Przejścia dla pieszych – jak są dzisiaj wykonywane?

Przejścia dla pieszych – jak są dzisiaj wykonywane?

Przejścia dla pieszych, to bardzo ważne elementy komunikacji lądowej, zarówno dla pieszych, jak i dla prowadzących pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe itd. Potoczne „pasy”, czy „zebra”, umożliwia nie tylko przemieszczanie się osób z jednej strony drogi, na drugą, ale przede wszystkim jest to ważna sygnalizacja pozioma, mająca wpłynąć na bezpieczeństwo drogowe. To dzięki przejściom dla pieszych rocznie unika się tysiące wypadków, które czasem są tragiczne w skutkach. Dowiedz się zatem, jak są tworzone popularne pasy!

Oznakowanie poziome – technologia

Oznakowanie poziome – w tym przejścia dla pieszych – wykonuje się w systemie cienkowarstwowym, bądź grubowarstwowym, co jest podyktowane rodzajem nawierzchni, poziomem jej użytkowania, warunków atmosferycznych, a także rodzaju znaku poziomego. Jeśli chodzi o sposoby oznakowania, warto wiedzieć, że wykorzystuje się do tego specjalne maszyny z dokładnością, co do milimetra. Nakładają one farby rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne i chemoutwardzalne, które nakładane są na mokro – mowa o technice cienkowarstwowej, dla tej grubo stosuje się: masy chemoutwardzalne, termoutwardzalne i materiały prefabrykowane (np. taśmy profilowe odblaskowe)!

Warto wspomnieć również o stosowaniu substancji z mikrokulkami szklanymi lub ceramicznym, które nadają liniom odpowiedniego poziomu odblaskowości. W przypadku przejść dla pieszych jest to niesamowicie ważne, z punktu widzenia bezpieczeństwa poruszania się po zmierzchu. Takie rozwiązania o najwyższym technologicznie poziomie, gwarantuje zaś firma EXPRESS LINE Oznakowanie Dróg z miejscowości Cygów (okolice Warszawy).

Wysoki poziom bezpieczeństwa przejść dla pieszych

Przejścia dla pieszych (P-10), są dzisiaj malowane w takich sposób, aby znacznie wyróżniały się na drogach. Warto po razy kolejny przytoczyć farby z odblaskami, a także odpowiednie ich barwy. Niekiedy popularna „zebra”, malowana jest w dwóch kolorach naprzemiennie: czerwonym i białym. Skupia to większą uwagę kierowcy, który jest również w stanie zauważyć pasy z dalszej odległości. Przy przejściach w okolicach szkół, bardzo często montuje się znaki pionowe, nie tylko w swojej niebieskiej standardowej formie (D-6), ale również dodatkowej: żółty znak z „Agatką” (dziewczynka). Często stosuje się przy przejściach, również różnego rodzaju obramowania silnie odblaskowe, a nawet pomarańczowe światło ostrzegawcze! W większych miastach, oczywiście przy przejściach dla pieszych, działa sygnalizacja świetlna.

Wszystkie te działania, mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców pojazdów mechanicznych. Wdrożenia tego typu rozwiązań, wielokrotnie jest sposobem na zminimalizowanie, występowania sytuacji bezpośredniego zagrożenia, przy przejściach, gdzie wcześniej dochodziło do wypadków. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas