Artykuł sponsorowany Jak powstają pasy drogowe?

Jak powstają pasy drogowe?

Oznakowania poziome to z punktu widzenia bezpieczeństwa niezwykle ważny element organizacji ruchu na drogach. Można śmiało powiedzieć, że bez nich na drogach zapanowałby kompletny chaos, a ilość kolizji i groźnych wypadków znacznie by wzrosła. Oznakowania nie są jednak trwałe i co jakiś czas należy je odświeżyć, a w przypadku reorganizacji ruchu – wykonać od nowa. W jaki sposób są one wykonywane?

Malowanie ręczne

Standardową, tradycyjną metodą wykonywania oznakowania poziomego jest malowanie manualne przy użyciu narzędzi malarskich bądź agregatów natryskowych. Metoda ta wymaga jednak bardzo dokładnego, wstępnego wyznaczenia oznakowania.

- Wykorzystuje się w tym celu wcześniej przygotowane szablony wielokrotnego użytku lub specjalne taśmy, które przykleja się na daną nawierzchnię, tworząc określony wzór – mówi specjalista firmy MalowanieLinii.pl - Malowanie ręczne używane jest przede wszystkim w takich pracach jak wykonywanie piktogramów na ścieżkach parkingowych i miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych czy wyznaczanie przejścia dla pieszych.

Malowanie maszynowe

Inną metodą wykonywania oznaczeń na poziomych nawierzchniach jest użycie malowarek spalinowych. Urządzenie wyposażone jest w zbiornik farby oraz urządzenie natryskowe, skierowane w stronę nawierzchni. Przesuwając się, wózek pozostawia po sobie linię. Żeby mieć pewność, że linie te będą przeprowadzone prawidłowo, należy wcześniej wytyczyć ich przebieg – operator urządzenia prowadzi wózek, korzystając ze specjalnego wskaźnika, który pozwala mu utrzymać się na wytyczonej linii. Metoda ta używana jest między innymi do wytyczania ścieżek rowerowych lub tzw. wysepek.

Malowanie przy użyciu samochodu

Najbardziej zaawansowaną metodą malowania oznaczeń drogowych jest wykorzystanie pojazdów samochodowych wyposażonych w urządzenia natryskowe – używane są one do wykonywania pasów na dużych dystansach, gdzie malowanie ręczne lub z użyciem wózków byłoby zbyt nieefektywne. Pasy malowane są zazwyczaj dwuwarstwowo – pierwszą warstwę tworzy farba, na którą następnie nakładana jest powłoka odblaskowa. Urządzenie natryskowe wyposażone jest w zestaw specjalnych czujników, które sterują jego pracą – dzięki temu pasy są dokładnie jednakowej długości. Samochód do malowania pasów wyposażony jest we wskaźnik, który pomaga kierowcy utrzymać prawidłowy kurs. Na drogach szybkiego ruchu często stosuje się również urządzenia malujące pasy przy użyciu specjalnej masy, która zachowuje wypukłość. Dzięki temu pasy są lepiej widoczne podczas opadów, a po najechaniu generują charakterystyczny dźwięk, który dla kierowcy jest sygnałem, że zbacza z zajętego pasa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas