Artykuł sponsorowany Przeglądy okresowe budynków w myśl przepisów

Przeglądy okresowe budynków w myśl przepisów

Odpowiedzialność za utrzymanie właściwego stanu technicznego budynku spoczywa na jego właścicielu lub zarządcy, a przepisy regulujące obowiązki tych osób opisuje Prawo budowlane. W myśl ww. ustawy właściciel lub administrator budynku musi użytkować go zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska, a także dbać o jego stan techniczny w taki sposób, by obiekt spełniał podstawowe wymagania odnośnie bezpieczeństwa.

Obowiązki właścicieli i administratorów budynków

Zakres odpowiedzialności właścicieli zarządców obiektów budowlanych jest bardzo szeroki. Zgodnie z art. 61 pkt 1 Prawa budowlanego, osoby te zobowiązane są do utrzymywania budynku w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Czynności wykonywane w zakresie bieżącej konserwacji budynku mają na celu przede wszystkim spełnienie podstawowych wymagań odnośnie:

  • bezpieczeństwa konstrukcji budynku,

  • bezpieczeństwa użytkowania budynku,

  • bezpieczeństwa pożarowego,

  • wymaganych warunków higienicznych i zdrowotnych,

  • ochrony środowiska oraz ochrony przed hałasem i drganiami,

  • oszczędności energii.

Pkt 2. wspomnianego artykułu 61. mówi o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania budynku w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, związanych z działaniem człowieka lub oddziaływaniem sił natury. Oznacza to, że konieczne jest zabezpieczenie obiektu m.in. przed wyładowaniami atmosferycznymi, porywistym wiatrem, intensywnymi opadami i innymi czynnikami, których oddziaływanie na budynek może prowadzić do jego uszkodzenia lub stwarzać zagrożenie dla ludzi i ich mienia bądź stwarzać zagrożenie dla środowiska. Spełnienie wszystkich tych wymagań wiąże się z koniecznością terminowego wykonywania okresowych kontroli stanu technicznego budynku.

Okresowe kontrole stanu technicznego budynków

Przynajmniej raz w roku właściciel lub administrator budynku musi przeprowadzić kontrolę stanu technicznego: elementów narażonych na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych i innych czynników niszczących, które towarzyszą użytkowaniu budynku; instalacji gazowych i przewodów kominowych oraz instalacji służących ochronie środowiska. Między kolejnymi przeglądami nie trzeba zachować odstępu dokładnie 365 dni, ale ważne jest, by były przeprowadzane w każdym roku kalendarzowym. Raz na 5 lat każdy budynek należy poddać poszerzonej kontroli, obejmującej dodatkowo przegląd techniczny instalacji elektrycznej i piorunochronnej oraz sprawdzenie estetyki budynku oraz jego otoczenia. Na zakończenie każdego przeglądu technicznego uprawniony serwisant musi sporządzić protokół kontroli. Jeżeli w czasie przeglądu zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, administrator obiektu musi zlecić wykonanie niezbędnych napraw.

Kto dokonuje przeglądów okresowych budynków?

Do przeprowadzenia okresowych kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych trzeba zatrudniać fachowców, posiadających odpowiednie uprawnienia. Oznacza to, że przeglądu nie może dokonać dowolny konserwator – mówi specjalista z przedsiębiorstwa Mobil Serwis Konserwacja.

Przegląd stanu instalacji elektrycznych, gazowych i piorunochronnych może przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane danej specjalności lub świadectwa kwalifikacyjne wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, sieci i instalacji energetycznych i gazowych. Stan przewodów kominowych zgodnie z prawem mogą sprawdzać mistrzowie kominiarstwa oraz osoby, które posiadają uprawniania budowlane upoważniające do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bądź do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas