Materiał Partnera Przeglądy i serwisowanie instalacji grzewczej

Przeglądy i serwisowanie instalacji grzewczej

Od prawidłowego działania instalacji grzewczej zależy nie tylko nasz komfort, ale także bezpieczeństwo domowników. Niestety jej stan zazwyczaj zaczyna martwić nas dopiero wtedy, gdy coś w systemie zawodzi. Dlatego też specjaliści zalecają prewencję i proponują, aby okresowo dbać o jej stan, najlepiej raz do roku. Co obejmuje tego typu kontrola, ile kosztuje i przed czym może nas uchronić?

Dlaczego należy serwisować instalację grzewczą?

Wciąż często słyszymy o zatruciach czadem, które w naszym kraju niestety nie są odosobnionymi przypadkami. Większości z tych sytuacji można by uniknąć, właśnie dzięki prewencji i odpowiedniemu serwisowaniu. Kolejne powody dlaczego warto sprawdzać ogrzewanie to przede wszystkim względy praktyczne. Nawet krótka, kilkugodzinna awaria instalacji w okresie grzewczym, będzie wiązać się z poważnymi niedogodnościami, szczególnie jeśli w naszym domu są dzieci. Dodatkowo regularne serwisowanie może uchronić nas także przed jednorazowymi, dużymi kosztami w razie niespodziewanej awarii w przyszłości.

Koszty oraz częstotliwość

W przypadku kotłów gazowych zaleca się, aby profesjonalny przegląd odbywał się przynajmniej raz w roku, a koszt tego typu usługi zazwyczaj wynosi od 200 do 500 zł, co zależy przede wszystkim od rodzaju samego kotła. Jak przyznaje Adrian Góralczyk z firmy Hydropex zajmującej się serwisowaniem i naprawą instalacji grzewczych, na etapie tego typu działań specjaliści są w stanie namierzyć potencjalne problemy, na przykład cieknące zawory, czy niedrożne kanały kotła i szybko zapobiec pogłębianiu się awarii.

Czyszczenie kotła gazowego

Zdecydowanie najważniejszym krokiem w trakcie przeglądu jest czyszczenie kotła gazowego. Chodzi tu między innymi o zadbanie o filtry, palnik, a także wymiennik ciepła, który ma nieustanny kontakt ze spalinami. Często na tym etapie wymienia się także uszczelki, co zazwyczaj wiąże się z niewielkim, dodatkowym wydatkiem, a jest procederem zalecanym przez producentów tego typu urządzeń. Po procesie czyszczenia ważne jest także to, aby serwisant dokładnie sprawdził ciśnienie oraz temperaturę pieca.

Instalacja grzewcza, choć pozornie bezobsługowa, wymaga okresowych przeglądów. Jak widać nie musimy dokonywać ich sami, bowiem w tym przypadku warto zdać się na doświadczonych w tym obszarze specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z różnymi typami kotłów gazowych i urządzeń instalacji grzewczej. Samo serwisowanie również nie wiąże się z wysokimi kosztami i zazwyczaj łatwo zaplanować je z wyprzedzeniem, wydzielając na ten cel środki z domowego budżetu. 

Opracowanie:

Hydropex Adrian Góralczyk

Łódź , Ciołkowskiego 9 lok. 133

Podziel się