Materiał Partnera Projekt budynku medycznego – kto go wykona profesjonalnie?

Projekt budynku medycznego – kto go wykona profesjonalnie?

Projekt budynku medycznego będzie znacznie różnił się od projektu innych budynków, jak na przykład domu jednorodzinnego. Budowa ośrodka medycznego wymaga dodatkowej wiedzy, choćby wiedzy o technologii medycznej – i to dla wszystkich ośrodków medycznych, jak szpitale, przychodnie czy ośrodki weterynaryjne. W związku z tym do wykonania projektu medycznego potrzebne będzie biuro projektowe, specjalizujące się w tego rodzaju budynkach.

Jak informuje ekspert z biura architektonicznego specjalizującego się w budynkach medycznych PROJEKT-MED, przygotowanie projektu budynku medycznego wymaga ścisłej współpracy każdego uczestnika projektu, a zatem inwestora, projektanta branżowego, rzeczoznawcy czy inspektora nadzoru budowlanego i inspektora nadzoru inwestorskiego. By stworzyć profesjonalny, funkcjonalny i ergonomiczny budynek medyczny, potrzeba specjalistów, którzy potrafią połączyć techniczne, medyczne, społeczne i ekonomiczne aspekty codziennego funkcjonowania budynku. Kogo zatem wybrać, do stworzenia projektu budynku medycznego?

Kryteria wyboru dla projektu ośrodka medycznego

Każdy wybór firmy, wiąże się z postawieniem pewnych kryteriów i wyborem przedsiębiorstwa, które te kryteria spełnia. Jakie zatem będą czynniki wyboru dla biura projektowego, jeżeli chcemy zbudować profesjonalny ośrodek medyczny?

Pierwszym kryterium będzie oczywiście specjalizacja firmy w tym kierunku. Chcąc zbudować budynek medyczny, nie możemy się udać do zwykłego biura projektów – biuro musi wykazać, że specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Przy budowie ośrodka medycznego konieczne jest zatrudnienie technologa medycznego – należy zwrócić uwagę, że nie jest to architekt, ale osoba, która musi nawiązać ścisłą współpracę z architektem. Oboje są odpowiedzialni za odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni meblami medycznymi, urządzeniami itp.

Istnieje wiele firm specjalizujących się w technologii medycznej – zatem kolejnym kryterium wyboru powinno być doświadczenie, a co za tym idzie – dotychczasowe realizacje. Nic nie jest lepszym dowodem na profesjonalizm danej firmy, niż istniejące już i sprawnie funkcjonujące budynki medyczne. Dlatego warto poprosić poprzednich klientów firmy o rekomendacje. Zwróćmy uwagę na to, że im większe doświadczenie ma dane biuro, tym mniejsze ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu w projekcie, a każdy inwestor liczy na sprawny i szybki przebieg danej budowy. Podstawą do tego jest właśnie dobry, profesjonalny projekt.

Pamiętajmy, że budowa ośrodka medycznego to poważne przedsięwzięcie i wymaga profesjonalnego podejścia, na każdym etapie realizacji.

Opracowanie:

Biuro inżynierskie Stanisław Niedzielski

Wrocław , Pereca 50 lok. 12

Podziel się