Artykuł sponsorowany Z czego się składa projekt budowlany i co zawiera projekt architektoniczno-budowlany?

Z czego się składa projekt budowlany i co zawiera projekt architektoniczno-budowlany?

W celu uzyskania najważniejszego dokumentu w trakcie budowania domu, czyli pozwolenia na budowę, niezbędne jest wcześniejsze załatwienie innych dokumentów. Jednym z nich jest projekt budowlany domu, który składa się z dwóch części – projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania terenu. Czym jest projekt architektoniczno-budowlany i co powinien zawierać?

Czym jest projekt budowlany?

Projekt budowlany jest niezbędny do tego, abyśmy otrzymali pozwolenie na budowę domu. Jednak projekt musi spełniać wymagania, które określone są w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zakres i treść projektu budowlanego muszą być dostosowane do charakteru budynku, a także stopnia skomplikowania prac. To, jakie informacje powinny być uwzględnione w projekcie budowlanym składanym w urzędzie, określa rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Z informacji tam zawartych dowiadujemy się, że projekt budowlany domu musi zawierać dwie części. Pierwsza z nich to projekt architektoniczno-budowlany, a druga to projekt zagospodarowania terenu lub działki.

Projekt architektoniczno-budowlany – co trzeba o nim wiedzieć?

W projekcie architektoniczno-budowlanym uwzględnia się rzuty wszystkich poziomów domu wraz z fundamentami, piwnicą oraz dachem. Trzeba pamiętać, że w przypadku dachów spadzistych, konieczne jest dołączenie rzutu więźby dachowej. Poza tym w tym dokumencie powinny znaleźć się przekroje charakterystycznych miejsc, czyli np. schodów, oraz elewacji. Dokument ten powinien jeszcze uwzględniać konstrukcję budynku oraz instalacje wewnętrzne. Podstawowe rysunki w projekcie architektoniczno-budowlanym nie mogą być wykonane w mniejszej skali niż 1:100, a w sytuacji, gdy jest to projekt rozbudowy lub adaptacja projektu, skala nie może być mniejsza niż 1:50.

Opis pierwszej części projektu budowlanego powinien informować o posadowieniu obiektu budowlanego, wykorzystanych materiałów budowlanych, konstrukcji domu, a także rozwiązaniach instalacyjnych, warstw przegród (z podaniem współczynników izolacji). Nie powinno także zabraknąć charakterystyki energetycznej domu, czyli zapotrzebowania na ogrzewanie, które przelicza się na 1m2. Ponadto architekci powinni dołączyć do dokumentacji informacje związane z warunkami bezpieczeństwo oraz ochrony zdrowia na budowie, czyli tzw. BIOZ.

Projekt architektoniczno-budowlany, którego wykonanie oferuje m.in. Biuro doradztwa budowlanego z Międzychodu w województwie wielkopolskim, zawiera również dane liczbowe dotyczące domu. Do takich danych zalicza się powierzchnię netto obiektu wraz z wyodrębnieniem części podziemnej i nadziemnej, kubatura nieogrzewana i ogrzewana. W przypadku adaptacji lub rozbudowy dane liczbowe powinno przedstawiać się w zestawieniu, które umożliwi porównanie stanu przed wykonaniem projektu i po jego stworzeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas