Materiał Partnera Profesjonalna renowacja nagrobków

Profesjonalna renowacja nagrobków

Nagrobki są pewną formą należytego upamiętnienia zmarłej osoby. Dlatego właśnie zachowanie ich w odpowiednim stanie technicznym jest tak ważne. Jeżeli jednak dojdzie już do uszkodzeń, aby nie narażać się na wysokie koszty związane z kupną nowego nagrobka, można skorzystać z usług renowacji, które świadczą doświadczone firmy. Co wchodzi w zakres prac związanych z odnowieniem walorów estetycznych nagrobka?

Dlaczego nagrobki niszczeją?

Głównym zagrożeniem dla estetyki nagrobków są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mowa tu przede wszystkim o ulewnych deszczach i mrozie. Nie można pominąć również spraw związanych z pojawianiem się pyłów i osadów, które jeżeli nie będą regularnie usuwane, mogą zająć znaczną powierzchnię nagrobka. Nagrobki w sposób ciągły narażone są również na działanie promieniu ultrafioletowych, które także mają wpływ na degradację powłok ochronnych płyt nagrobkowych. Aby przywrócić nagrobek, grobowiec lub pomnik do pierwotnego stanu estetycznego, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do firm, które zajmują się ich renowacją.

Zdecydowanie zalicza się do nich ta, której właścicielem jest Jan Rudnik. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu firma wykonuje swoje usługo z troską o najmniejszy nawet detal. W zakres renowacji pomników wchodzi nie tylko czyszczenie mechaniczne z kurzu i liści, ale także polerowanie oraz uzupełnianie ubytków. Wszyscy, którzy wahają się z decyzją przeprowadzenia prac renowacyjnych nagrobka, mogą również liczyć na rzetelną ocenę stanu technicznego. Jakie jeszcze prace wchodzą w skład renowacji nagrobka?Litery, zdjęcia i portrety

Na piękny nagrobek składa się wiele powiązanych ze sobą elementów. Mowa tu chociażby o literach, które podobnie jak inne części, również z czasem ulegają degradacji. W firmach renowacyjnych można liczyć na odnowienie stanu wizualnego liter na nagrobku. Profesjonaliści dokonują tego za pomocą pozłacania lub posrebrzania. Dzięki temu zabiegowi stają się one nie tylko ładniejsze, ale przede wszystkim znacznie bardziej widoczne. Renowacja pomnika może wiązać się również wykonaniem nowych liter na pomniku już istniejącym.

Nie stanowi do żadnego kłopotu dla firm renowacyjnych. Klient może poprosić o wykonanie z odpowiednich materiałów zdjęcia portretowego osoby zmarłej. Wystarczy, że dostarczy wybraną fotografię do firmy. W takim przypadku przed umieszczeniem na pomniku, dla zachowania największej trwałości zdjęcie zostaje najpierw przeniesione na porcelanę lub szkło. Profesjonalne firmy renowacyjne słyną również z wykonywania zamówień na indywidualne zlecenie. Mowa tu o rzeźbach wykonywanych zazwyczaj z kamienia naturalnego.


Podziel się