Artykuł sponsorowany Nagrobki marmurowe vs nagrobki granitowe

Nagrobki marmurowe vs nagrobki granitowe

Skały marmurowe pochodzą z dna oceanicznego i są formowane przez różne związki występujące w środowisku wodnym. Skały granitowe zaś to rezultat szeregu zjawisk we wnętrzu ziemi, gdzie były wystawione na ekstremalne warunki temperaturowe. Pochodzenie surowca z marmuru, a także granitu, ma zatem duże znaczenie w określaniu jakości oraz estetyki produkowanych z nich wyrobów. Tu warto zastanowić się nad tym, czy wybrać marmurowe, czy też granitowe nagrobki!

Nagrobki marmurowe

Marmur wyróżnia się swoim pięknem. Biel, krem i delikatne odcienie szarości, a czasem nawet błękitu i różu powodują, że surowiec ten jest dzisiaj niesamowicie pożądany w kamieniarstwie. Jeśli chodzi o nagrobki, warto jednak wiedzieć, że marmur chętniej wykorzystywany jest na niewielkie płyty upamiętniające w zamkniętych kolumbariach, czy też w kościołach i kryptach. Przyjęło się w ostatnich latach bowiem, że marmur jest lepszym materiałem, w szeroko rozumianym wnętrzarstwie i sztuce. Lepiej zatem wybrać na nagrobek inny surowiec, niż marmur. Ten typ kamieni lepiej wykorzystać na blaty kuchenne, parapety wewnętrzne, posadzki, czy też schody, czyli wszędzie tam, gdzie panuje niewielki poziom wilgotności, stałe temperatury i brak ich wahań.

Niestety ale nagrobki marmurowe, wielokrotnie słabo znoszą mrozy, a także upały. Ich piękna estetyka, często zaburzona jest zaś licznymi osadami. Jasny surowiec szybko się bowiem brudzi, a wiele związków przenika trwale do struktury powodują jej np. poszarzenie.

Nagrobki granitowe

Granit jest zarówno tańszy od marmuru, jak i też bardziej wytrzymały. Jeśli chodzi o estetykę, można zauważyć mniej klasyczny, czy wręcz antyczny jego charakter, co nie powoduje tego, że materiał ten nie znalazł szerokiego zastosowania zarówno w budownictwie, jak i we wnętrzarstwie, czy kamieniarstwie funeralnym. Dzisiaj nagrobki granitowe, są bowiem najbardziej popularne, a tworzy się z nich zarówno płyty pionowe, płyty płaskie, płyty pionowo-poziome, czy też całe grobowce. Kolorystyka jest zaś niesamowicie różnorodna. Granit może wyróżniać się licznymi smugami i „wzorami”, jak i też może być np. idealnie czarny, szlifowany na wysoki połysk. Najczęściej jednak można spotkać się z grobami w odcieniach brązu, czerwieni, seledynu bądź jadeitu, szarości i błękitu, granatu, czy nawet bursztynu! Nie tylko estetyka jest jednak dużą zaletą granitu, ale też jego jakość. Nagrobki z tego surowca wytrzymują wysokie temperatury, mrozy, ulewy, uszkodzenia mechaniczne – np. ciężko je zarysować – czy też działanie środków chemicznych. Nic dziwnego, że rodziny zmarłych, pytają w zakładach kamieniarskich właśnie o ten materiał. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany wyrobami z granitu, zgłoś się zatem do firmy Usług kamieniarskich Karola Rzewuskiego

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas