Artykuł sponsorowany Pompy ciepła – jakie wyróżnia się ich rodzaje?

Pompy ciepła – jakie wyróżnia się ich rodzaje?

Pompy ciepła to specyficzne urządzenia zasilania systemu grzewczego, które nie opierają swojej pracy o wytwarzanie energii cieplnej. Ich zadaniem jest pobieranie jej z otoczenia, a następnie przetworzenie oraz dostarczenie do dalszych elementów instalacji. To właśnie ze względu na rodzaj energii pobieranej z otoczenia wyróżnia się różne pompy ciepła. Poznaj je razem z nami!

Rodzaje pomp ciepła

Obecnie na rynku można spotkać się przede wszystkim z pompami ciepła gruntowymi, wodnymi, a także gazowymi, zwanymi inaczej powietrznymi. To, którą z nich należy dobrać zależy głównie od celów inwestora, a także warunków technicznych budynku oraz od zagospodarowania działki. Nie zawsze zatem wybierane są tylko wymienniki pionowe, czy poziome do ogrzewania domu oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Obecnie dobór rodzaju pompy, zależy bowiem od kilkudziesięciu czynników w tym od planowanego poziomu zbliżenia się naszego budynku do standardu energooszczędnego NF40 i NF15. Pamiętać należy bowiem o tym, że nawet 70% kosztów energetycznych związanych jest z ogrzewaniem domu. Dobra pompa ciepła to zatem błyskawiczny zwrot inwestycji, duża oszczędność eksploatacyjna, a także proekologiczność. Wiedzą o tym specjaliści firmy TRUSTINVEST, którzy zajmują się projektowaniem systemów pomp ciepła, a także wdrażaniem ich dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroka oferta dotyczy także budowy studni głębinowych, na które panuje dzisiaj olbrzymie zainteresowanie.

Podsumowując inwestorzy mają dzisiaj do wyboru pompy gruntowe, pompy wodne, a także pompy powietrzne. Z nich najłatwiejsze we wdrożeniu, a także optymalne przy funkcjonowaniu w polskim klimacie są te gazowe. Wyróżnić można m.in. pompy ciepła sprężarkowe elektryczne w układzie powietrze-powietrze.

Pompy ciepła sprężarkowe elektryczne w układzie powietrze-powietrze

Pompy ciepła elektryczne sprężarkowe w układzie powietrze-powietrze są opłacalne do wdrażania. Układy ich są stosunkowo prosto tworzone najczęściej w wersji jednostek centralnych umiejscowionych we wnętrzach budynku z doprowadzeniem powietrza od zewnątrz specjalnymi kanałami zasysającymi lub agregatem zewnętrznym. Schemat najważniejszych elementów układu, opiera się zatem o wspomnianą jednostkę zewnętrzną z parownikiem oraz wentylatorem, a także o jednostkę wewnętrzną ze skraplaczem oraz sprężarką. Taka pompa ciepła pozwala przy tym nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale także je chłodzić!

W układzie powietrze-powietrze nie można jednak zapomnieć o ważnych konstrukcjach takich, jak: jednostki nawilżające, rotory, a także podgrzewacze powietrza. To one analizowane są przed wdrożeniem przez odpowiednich specjalistów, w tym przez geologa. Przede wszystkim jest to jednak ważne przy tworzeniu pomp ciepła gruntowych, czym zajmuje się wspomniana pracownia TRUSTINVEST. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas