Materiał Partnera Pompy ciepła - jakie mają zastosowanie?

Pompy ciepła - jakie mają zastosowanie?

Słyszałeś kiedyś o pompach ciepła? Jeżeli nie, koniecznie dowiedz się, czym jest to niezwykłe urządzenie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki zamontowaniu pomp ciepła w budynku lub na zewnątrz możliwe jest ogrzanie domu i uzyskanie ciepłej wody z odnawialnych źródeł energii, jakimi są woda, powietrze oraz ziemia. Jednak niezbędne jest spełnienie określonych wymagań, aby urządzenie to mogło być zamontowane.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to specjalistyczne urządzenia, które pobierają ciepło z gruntów, powietrza lub z wody. Następnie używają go do ogrzania ciepłej wody lub ogrzania obiektu. Na rynku znajdziesz pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. Jak już wyżej wspomnieliśmy, różnią się one wykorzystywanym źródłem.

Powietrzne pompy ciepła -obecnie ich popularność stale rośnie. Dlaczego? Głównym powodem jest brak ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ pomp ciepła wykorzystuje powietrze. W zależności od potrzeb oraz poprowadzonej instalacji, ciepło gromadzone przez urządzenie, transportowane jest do środka budynku lub do zbiornika z wodą. Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność zapewnienia drugiego, zastępczego źródła ciepła, gdy pompa nie będzie w stanie zapewnić go wystarczająco. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, kiedy jest duża amplituda temperatur pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem danego budynku.

Jako drugą opiszemy, pompę wodną. Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych jest stosunkowo często wykorzystywana ze względu na brak konieczności wykorzystywania dodatkowego źródła energii. Ponadto charakteryzuje ją zdecydowanie wyższa wydajność od pomp gruntowych.

Ostatnim przykładem jest jedno z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań, ze względu na wysoką wydajność. Chodzi tu o pompy gruntowe. Tak, jak w przypadku pompy powietrznej może służyć do ogrzewania wody oraz temperatury w pomieszczeniach. Minusem tego urządzenia jest konieczność przeznaczenia dużego obszaru na działce pod jego montaż.

Jakie zalety mają pompy ciepła?

Pierwszą i chyba jedną z ważniejszych zalet są niższe koszty ogrzewania obiektu oraz wody. Na pewno masz świadomość, jak wysokie mogą być rachunki za prąd i gaz. Decydując się na montaż pomp ciepła, zauważysz sporą różnicę w tej kwestii! Po drugie pompy ciepła należą do urządzeń, które charakteryzują się największą wydajnością wśród urządzeń grzewczych. Kolejną zaletą jest ekologia, dzięki zamontowaniu pompy ciepła przyczyniasz się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto możliwe jest podłączenie paneli słonecznych do tej instalacji.

Poza wymienionymi wyżej głównymi zaletami znajdą się:

  • niskie koszty konserwacji
  • idealne rozwiązanie w przypadku braku możliwości podłączenia sieci gazowej
  • możliwość zainstalowania na zewnątrz obiektu, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo miejsca
  • alternatywa dla oleju opałowego, gazu oraz węgla.

Jak widzisz, zainstalowanie pomp ciepła ma sporo korzyści. Pamiętaj, aby ich montaż zlecić profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w branży oraz zatrudnia specjalistów. Jedną z takich firm jest zakład Ekosystemy. Ponadto w ich ofercie znajdziesz możliwość zakupu i montażu klimatyzatorów!

Opracowanie:

Ekosystemy Marcin Wodziński

Łódź , Szkutnicza 11

Podziel się