Materiał Partnera Nad czym warto się zastanowić przed zakupem klimatyzacji do domu?

Nad czym warto się zastanowić przed zakupem klimatyzacji do domu?

Dawniej klimatyzacja kojarzyła się z mniej lub bardziej zbędnym luksusem. Niesłuszne. Wraz z rosnącą świadomością zalet posiadania klimatyzacji w domu, z których naczelną jest zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo- wilgotnościowych, maleją ceny tych urządzeń. O czym warto wiedzieć przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu klimatyzacji do domu?

Zalety posiadania klimatyzatorów

Urządzenia klimatyzacyjne pomogą nie tylko schłodzić powietrze podczas upałów podczas lata, kiedy optymalnym zakresem temperatury jest 23-26 * C, ale również stworzy korzystny mikroklimat poprzez usunięcie nadmiaru wilgoci, utrzymując go na wyregulowanym poziomie rzędu 40-60 %. Inną ważną zaletą klimatyzatorów jest ich działanie filtrujące i wyłapujące szkodliwe cząstki takie jak alergeny, pyłki czy kurze, co okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na astmę, alergików czy małych dzieci. Ponadto urządzenia klimatyzujące oznaczają brak przeciągów i podmuchów powietrza, ponieważ są one odpowiedzialne również za ograniczanie ruchów powietrza.

Koszty klimatyzacji w domu

W kwestii kupna urządzeń klimatyzujących do domu trzeba przede wszystkim patrzeć długofalowo. Lepiej bowiem zainwestować w droższy sprzęt, którego koszty utrzymania są mniejsze niż tańszych sprzętów, co z perspektywy czasu okaże się oszczędniejsze, bowiem droższe urządzenia wiążą się z tańszą eksploatacją. Ponadto ceny różnią się nie tylko w zależności od firmy, ale także rodzajów klimatyzatorów. Wyróżniamy kilka następujących typów:

  • przenośny monoblokowy
  • przenośny split
  • stacjonarny monoblokowy
  • oraz stacjonarny typu split.

Do domów zalecaną opcją jest typ przenośny split, ponieważ charakteryzuje się dużą wydajnością i niskim poziomem hałasu. Oczywiście liczy się również jakość, dlatego i moc chłodzenia, dlatego ceny przenośnych urządzeń klimatyzujących typu split, które warte są kupna zaczynają o mocy 3,5 kW zaczynają się od 1500 zł, a jeśli chodzi o sprzęt o wyższej mocy (5 kW), to próg cenowy zaczyna się od 1500 zł. Najdroższe z kolei są nowoczesne urządzenia typu multisplit z dodatkowymi funkcjami.

Jak mówi nam nasz ekspert z firmy Aircomfort, musimy ponadto pamiętać o dodatkowych kosztach takich jak montaż, eksploatacja, konserwacja (obejmująca między innymi regularne oczyszczanie filtra, tacy skraplania, skraplacza oraz parownika jak również okresowe kontrole), które wahają się w zależności nie tylko od rodzaju i jakości klimatyzatora, ale również zależą od pogody i wielkości pomieszczeń i ten ostatni czynnik trzeba również rozważyć przy wyborze modelu.

Opracowanie:

Aircomfort

Gdynia , Kapitańska 51

Podziel się