Artykuł sponsorowany Podstawowe rodzaje instalacji elektrycznych

Podstawowe rodzaje instalacji elektrycznych

Instalacja elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania mieszkańców i osób przebywających w określonym obiekcie. Jest to zespół połączonych urządzeń, które pozwalają na realizację konkretnych zadań o skoordynowanych parametrach technicznych. Wyróżnia się różne typy instalacji elektrycznych. Podstawowe kryteria podziału to rodzaj zasilanych odbiorników, miejsce instalacji, czy czas użytkowania.

Z jakich komponentów składa się instalacja elektryczna?

Instalacje elektryczne zlokalizowane w obiektach mieszkalnych złożone są z zasilania niskiego napięcia. W jego skład wchodzą między innymi przyłącze i złącze kablowe, tablica rozdzielcza, instalacja odbiorcza, czy odpowiednia liczba obwodów. Do instalacji elektrycznej zalicza się na przykład przewody, kable, przyrządy łączeniowe, pomiarowe, sterujące i ochronne, a ponadto rezerwowe źródła energii. 

Klasyfikacja instalacji elektrycznej

Podstawowym kryterium podziału instalacji elektrycznej jest rodzaj zasilanych odbiorników elektrycznych. Wyróżnia się zatem instalacje siłowe i oświetleniowe. Pierwsze zasilają silniki przemysłowe odbiorniki, a także urządzenia grzewcze charakteryzujące się niewielką mocą. Instalacje oświetleniowe dotyczą elektrycznych źródeł światła, obwodów gniazd wtyczkowych, czy urządzeń grzewczych.

Inny podział uwzględnia instalacje przemysłowe, nieprzemysłowe i stosowane w rolnictwie. Pierwszy przypadek to rozwiązania montowane w zakładach przemysłowych wydobywczych, czy wytwórczych. Nieprzemysłowe mają zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej domach jedno i wielorodzinnych. Ostatnie używane są w pomieszczeniach hodowlanych i ogrodniczych – wskazuje specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo Elektro-Tech, które od wielu lat świadczy usługi elektryczne. Ponadto wyróżnia się również instalacje stałe i tymczasowe.

Jakie wyróżnia się sposoby montażu instalacji elektrycznych?

Urządzenia mogą być montowane w sposób wtynkowy, podtynkowy lub natynkowy. Pierwszy montaż wykonuje się pod warstwą tynku. Instalacja przeprowadzana jest na nieotynkowanej ścianie. Kable mocuje się przez wykorzystanie gwoździ, klamer, a także drutów. Konieczne staje się uwzględnienie dodatkowych komponentów, a więc puszek, gniazd i łączników.

W przypadku instalacji podtynkowej elementy lokalizuje się w rowkach, które tworzone są w ścianie. Umieszcza się tam rurki na przewody elektryczne. Tynkowanie przeprowadzane jest po montażu rurek. Ostatnie rozwiązanie używane jest we wnętrzach, w których nie przywiązuje się wagi do wyglądu ścian. Przykładem są garaże, czy piwnice.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas