Materiał Partnera Planujesz ogrzewanie podłogowe? Poznaj jego wady i zalety.

Planujesz ogrzewanie podłogowe? Poznaj jego wady i zalety.

Budując własny dom, należy zadbać o jego odpowiednie ogrzewanie. Jako że stanowi one 70% kosztów utrzymania budynku, należy wykonać jak najbardziej ekonomiczną instalację. Taką też jest ogrzewanie podłogowe. Pozwala zaoszczędzić, a także wywiera korzystny wpływ na zdrowie domowników. Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś złe strony? Nie ma rozwiązań idealnych, ale minusy nie mogą przesłonić plusów.

Koszty ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe nie należy do najtańszych inwestycji. Koszt instalacji znacznie przewyższa system oparty na kaloryferach. W trakcie montażu trzeba bowiem zużyć duże ilości materiałów, a niekiedy również zamontować dodatkową izolację cieplną. Na dłuższą metę ogrzewanie podłogowe przyniesie nam jednak sporą oszczędność. O jego prawidłową instalację zadba z pewnością firma Green Thermal.

Stosunkowo niskie koszty eksploatacji ,,podłogówki’’ wynikają z kilku czynników. Temperatura wody w rurach ogrzewania podłogowego jest dużo niższa niż ta w tradycyjnych kaloryferach. Różnica wynosi nawet kilkadzieścia stopni. Dlaczego? Tradycyjne grzejniki posiadają małą powierzchnię grzewczą. Aby oddawały ciepło, muszą się rozgrzać do bardzo wysokiej temperatury. Każda minuta mniej na nagrzanie wody to każda dodatkowa złotówka w kieszeni.

Oszczędzaniu sprzyja też sposób rozchodzenia się ciepła. Temperatura rozkłada się równo w pionie na całe pomieszczenie. Nie ważne, czy stoimy na środku, czy w kącie podłogi. Wszędzie będziemy odczuwać takie samo ciepło. Jako że nie ucieka ono pod sufit, możemy przekręcić termostat o jeden stopień w dół. W ten sposób różnica w wydatkach sięgnąć może nawet 10%.

Walory estetyczne ogrzewania podłogowego

Jako że instalacja ogrzewania podłogowego jest całkowicie niewidoczna, posiada ona dużą przewagę nad kaloryferami pod względem estetyki. Chociaż na rynku można znaleźć ozdobne grzejniki, to i tak zajmują one dużo zbędnej przestrzeni. Niewidoczne ogrzewania podłogowe pozwala więc zaoszczędzić miejsce, które można przeznaczyć na dodatkowy mebel.

Wpływ ogrzewania podłogowego na zdrowie człowieka

Systemy ogrzewania silnie oddziałują na stan zdrowia alergików. Ich problemy zdrowotne nasilają się jesienią, tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Wszystko jest spowodowane przez tradycyjne kaloryfery. Nie dość, że same zbierają kurz, to jeszcze go szybko roznoszą. Wysokie temperatury grzejników wysuszają powietrze i wprawiają je w silną cyrkulację. Szkodliwe mikrocząsteczki szybko dostają się do układu oddechowego, wywołując reakcje alergiczne. Problemów tych oszczędza ogrzewanie podłogowe. Jako że nie wymaga wysokich temperatur, cząsteczki kurzu czy roztoczy nie są wprawiane w dynamiczny ruch.

O prozdrowotnym działaniu ogrzewania podłogowego świadczy też fakt, że możemy poruszać się po mieszkaniu boso, nawet w okresie zimowym. Chodzenie po twardym podłożu wywiera korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu ruchowego, zwłaszcza dzieci.

Ogrzewanie a aranżacja pomieszczeń

Chociaż ogrzewanie podłogowe stwarza dodatkowe miejsce do swobodnej aranżacji wnętrz, to nie wszędzie powinno być montowane. Instalacji należy unikać pod przyborami sanitarnymi-wanną, umywalkami czy prysznicem. Nie najlepszym pomysłem będzie też montaż pod większymi szafami. Wykluczyć te powierzchnie należy już na etapie projektowania. Pozwoli to uniknąć problemów z promieniowaniem ciepła

Czas nagrzewania się podłogi

Domy, w których zainstalowano ,,podłogówkę’’ uznaje się za wyjątkowo ciepłe. Ich wnętrza jednak potrzebują dużo czasu na nagrzanie. Ta tzw. bezwładność cieplna stanowi jeden z głównych mankamentów tego typu instalacji. Wszystkiemu winne są właściwości betonu, który przykrywa rury grzewcze. Materiał ten, ze względu na swą dużą masę termiczną, łatwo wchłania ciepło, lecz jest to proces bardzo powolny. Z drugiej strony, podtrzymuje swą temperaturę przez wiele godzin od zakręcenia wody, więc nie musimy się martwić o nagle wyziębienie salonu czy sypialni.

Opracowanie:

Green Thermal Tomasz Araszkiewicz

Izabelin , Romantyczna 27

Podziel się