Materiał Partnera Pierwsza linia ochrony danych

Pierwsza linia ochrony danych

Zabezpieczenie budynku firmy czy instytucji publicznej nie musi obejmować tylko kwestii ochrony danych osobowych, choć rozporządzenie RODO i Ustawa o ochronie danych osobowych mówią w pierwszej kolejności właśnie o tym. Równie ważne jest zadbanie, by nie wyciekły dane dotyczące samej działalności danej jednostki, plany działań, technologie czy procedury. Jak odpowiednio zabezpieczyć się przed utratą tego typu informacji, a tym samym zapobiec stratom wizerunkowym i materialnym firmy?

Poprawne zabezpieczenie terenu

Pierwszym bastionem, który musi sforsować potencjalny złodziej informacji, to standardowe ogrodzenie otaczające posesję, na której znajduje się firma. Choć jego obecność może się wydawać oczywista i zrozumiała, to nie każde ogrodzenie jest odpowiednio przygotowane do pełnienia podstawowej funkcji ochronnej. Często ogrodzenia są nieszczelne, zniszczone lub po prostu ich nie ma. Zadbanie o postawienie ogrodzenia czy jego stan techniczny to pierwsza rzecz, na jaką powinien zwrócić uwagę właściciel firmy, by zabezpieczyć ją przed nieuprawnionym wejściem. Ogrodzenie powinno być odpowiednio wysokie oraz monitorowane.

Drogi wjazdowe

Do firmy powinny prowadzić tylko wyznaczone do tego celu drogi wejścia i wyjścia. W przypadku zapotrzebowania na miejsce rozładunku towaru lub jego zabrania, należy przygotować bramę o zwiększonej szerokości i utwardzonej drodze dojazdowej do miejsca przeładunku. Każdy wjazd i wyjazd z terenu firmy powinien być monitorowany i odnotowywany, nawet jeśli dotyczy serwisu sprzątającego lub pojazdów komunalnych. Osoby, które prowadzą tego typu samochody, mają dostęp tylko do wyznaczonej strefy wewnątrz budynku obejmującej pomieszczenia, gdzie mogą uzyskać podpis na poświadczeniu odbioru.

Profesjonalne wykonanie ogrodzenia i systemu monitorującego

Stan i jakość wykonanego ogrodzenia, jego siatki, słupków czy elementów bramy powinny być poświadczone przez ich wykonawcę. Taką gwarancję jakości daje choćby firma KSOBUD. Podobną rękojmię na swoje usługi i serwis powinien zaświadczyć dostawca usług teleinformatycznych, czyli systemu monitorującego lub wizyjnego.

Strażnik przy bramie

Funkcja strażnika w bramie firmy jest znana od dawna i nadal pozostaje wysoce skuteczna. Osoba ta nie tylko kontroluje i legitymuje (zgodnie z prawem ma taką możliwość) osoby wchodzące na teren firmy, ale też monitoruje cały system kamer wokół budynku. Ochrona obiektu przez strażnika, przy wspomożeniu nowoczesnych systemów nadzoru i kontroli, to najbardziej efektywna opcja, na jaką może pozwolić sobie firma, by zabezpieczyć swoją działalność.

Opracowanie:

Krzysztof Sobczyk

Glina , Lubelska 24

  • tel. 517 809 583

Podziel się