Artykuł sponsorowany Pielęgnacja drewnianej podłogi

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Podłoga z litego drewna nie tylko świetnie wygląda, ale ma szereg zalet, które przemawiają na korzyść takiego rozwiązania. Wiele osób nie wie jednak, w jaki sposób należy obchodzić się z drewnianą podłogą. Na szczęście codzienna pielęgnacja i konserwacja podłóg z drewna litego nie przysparza żadnych problemów. Podpowiadamy, w jaki sposób należy dbać o podłogi wykonane z drewna.

Olejowanie czy lakierowanie podłogi drewnianej

Ważnym aspektem pielęgnacji drewnianej podłogi jest odpowiednie zakonserwowanie jej. Dzięki temu podłoga przez dłuższy czas będzie wyglądać pięknie, a drewno nie będzie rozsychać. Najpopularniejszą metodą jest lakierowanie podłogu, które tworzy błyszczącą warstwę na parkiecie. Jednak jak podkreśla nasza eksperta z firmy wood&home, Agnieszka Tomaszewska, na lakierze szybko pojawiają się rysy będące wynikiem codziennego użytkowania podłogi. Poza tym lakierowana powierzchnia odmienia charakter desek z litego drewna i po lakierowaniu mogą one nie prezentować się korzystnie. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na olejowanie podłogi drewnianej.

Zalety olejowania podłogi to:

  • brak śliskiej powłoki na posadzce,
  • podkreślenie charakteru i struktury naturalnego drewna,
  • zabezpieczenie przed rozsychaniem,
  • pielęgnacja podłogi - olej wnika w głąb drewna i pielęgnuje także od środka.


Pielęgnacja podłogi z drewna

Lite deski podłogowe mają zazwyczaj grubość 2 cm, są solidne i trwałe. Jeśli jednak będą narażone na działanie wody, mocnych środków czyszczących i czynników uszkadzających mechanicznie (np. piasek albo przesuwanie mebli), to w krótkim czasie nie będą wyglądać już tak efektownie. Z tego powodu warto podkleić meble i krzesła podkładkami filcowymi, które nie będą rysować podłogi przy przesuwaniu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja drewna?

Codziennie należy zamiatać lub odkurzać drewniane powierzchnie. Z drewnianego parkietu należy regularnie usuwać kurz, piasek i inne zabrudzenia, które mogłyby zarysować powierzchnię. Podłogę należy także regularnie myć. Zarówno do lakierowanej, jak i olejowanej podłogi, polecane są delikatne środki myjące. Raz w miesiącu podłoga powinna zostać wypastowana (w przypadku parkietu lakierowanego) lub umyta mydłem i odświeżona środkiem natłuszczającym (w przypadku podłogi olejowanej).

Olejowanie podłogi zwykle powtarza się co 6 - 12 miesięcy, podłogę należy umyć, a następnie nanosi się warstwę oleju, która musi wyschnąć. Olejowanie nie jest uciążliwe, ponieważ olej nie ma mocnego zapachu, jedynym problemem jest konieczność wyłączenia podłogi z użytku przez kilkanaście godzin. W przypadku lakieru, trzeba go odświeżyć raz na kilka lat, proces ten jest jednak bardziej uciążliwy, ponieważ trzeba najpierw przeprowadzić cyklinowanie podłogi. Następnie nakłada się lakier. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas