Artykuł sponsorowany Pianki poliuretanowe

Pianki poliuretanowe

Pianki poliuretanowe to spienione tworzywa sztuczne o wszechstronnym zastosowaniu. Mogą mieć różne właściwości, na przykład mogą być wodoszczelne, tłumiące, czy neutralne chemicznie. W naszym artykule przyjrzymy się m.in. poliuretanowym piankom elastycznym, wykorzystywanych zarówno do celów przemysłowych, jak i dekoracyjnych.

Czym są pianki poliuretanowe? - charakterystyka

Poliuretan to polimer będący podstawowym budulcem tworzyw sztucznych i substancją chemiczną o dużej masie cząsteczkowej. Materiał ten jest na tyle uniwersalny, że można z niego wyprodukować zarówno włókna, które znajdują zastosowanie np. w przemyśle tekstylnym, jak i kleje, różnego typu powłoki, żywice i oczywiście pianki. Pianki poliuretanowe powstają w wyniku spieniania materiału, a w zależności od zastosowanej technologii produkcji oraz zastosowanych środków pomocniczych możemy uzyskać pianki twarde, półsztywne i elastyczne. Stosowane przy okazji środki pomocnicze mogą regulować wielkość porów oraz ich stabilizację, ale nie tylko, ponieważ dodając do materiału antyutleniacze, hamujemy procesy tzw. starzenia się materiału pod wpływem temperatury, czy działania światła. Antypireny to środki pomocnicze, które utrudniają zapłon, zmniejszają palność pianek. Pigmenty, barwniki i wypełniacze są stosowane w celu nadania piance efektu dekoracyjnego.

Pianki poliuretanowe kojarzymy przede wszystkim jako materiał izolacyjny ze względu na ich niski współczynnik przewodzenia ciepła. Piany tego typu sprawdzają się doskonale jako izolacja natryskowa domu. Izolacje natryskowe z pianki poliuretanowej możemy podzielić na izolację zamkniętokomórkową i izolację otwartokomórkową. Ta pierwsza, jak wskazuje nazwa, składa się z zamkniętych, mikroskopijnych pęcherzyków, druga w swojej formie przypomina gąbkę. Jedna najlepiej sprawdza się do izolacji fundamentów i elementów zewnętrznych oraz przemysłowych, druga znajduje zastosowanie przede wszystkim w izolacji poddaszy i pomieszczeń wewnętrznych. Przykładem pian otwarto- i zamkniętokomórkowych są np. komponenty produkcji firmy Polychem Systems z Poznania.

Nie każdy jednak wie, że z pianek poliuretanowych wykonuje się nie tylko izolacje. Na rynku dostępne są m.in. elastyczne pianki poliuretanowe, które wykorzystywane są np. o produkcji kółek do wózków, piłek, elementów wyposażenia samochodów itp. Elastyczne pianki poliuretanowe mogą być dowolnie formowane i barwione, możemy nadać im oczekiwaną twardość i uzyskać potrzebną odporność mechaniczną, w związku z czym bez wątpienia możemy ten materiał uznać za uniwersalny. Poliuretan jest także bardzo popularny w przemyśle odzieżowym i tapicerskim, do produkcji zabawek, różnego rodzaju opakowań, czy filtrów powietrza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas