Artykuł sponsorowany Petardy, czyli najpopularniejszy rodzaj sztucznych ogni

Petardy, czyli najpopularniejszy rodzaj sztucznych ogni

Sztuczne ognie to wyroby pirotechniczne, których nie może zabraknąć na żadnej dużej imprezie. Pełnią m.in. funkcje widowiskowe. Do najpopularniejszego rodzaju sztucznych ogni zalicza się petardy, które oprócz huku dają także efektowny błysk światła. Co koniecznie trzeba wiedzieć o petardach?

Petardy – co to jest i z czego są zbudowane?

Petarda to wyrób pirotechniczny, który w zamyśle producentów ma imitować wybuch pocisku, np. granatu lub bomby. W przeciwieństwie do nich petarda nie czyni żadnych szkód, a wywołuje jedynie ciekawy efekt dźwiękowy i wizualny – krótkotrwały huk oraz błysk. Petarda ma najczęściej papierowy lub wykonany z tworzyw sztucznych korpus (w petardach wojskowych są one metalowe). Korpus petardy tworzy się poprzez nawijanie na siebie kolejnych warstw papieru – jego grubość zależy od użytej mieszaniny pirotechnicznej, od której z kolei zależy m.in. prędkość spalania i bezpieczeństwo użytkowania. Popularnymi mieszaninami są np. proch czarny i fotobłysk, którego podstawą jest nadmanganian potasu. Ponadto, każda petarda musi zawierać opóźniacz – najczęściej w postaci stopin, lontów, zapalników elektrycznych itp. Ostatnim elementem petardy jest zatyczka, która zamyka wyloty korpusu.

Sztuczne ognie: rodzaje petard i sposób ich odpalania

Działanie petard zależne jest od ich rodzaju.

Należy pamiętać, że dzielą się one na dwa rodzaje wynikające ze sposobu ich odpalania. Pierwszym z nich są petardy lontowe, drugie natomiast to petardy na draskę. Każdy z nich ma opóźniacz, który umożliwia zyskanie czasu na bezpieczne oddalenie się od petardy po jej odpaleniu, a jeszcze przed wybuchem – podkreśla specjalista z hurtowni fajerwerków AS z Gorzowa Wielkopolskiego. Warto pamiętać, że petardę należy odpalać na płaskiej powierzchni, oraz że nigdy nie można jej odpalać, trzymając ją w ręku!

Petarda a bezpieczeństwo – czy petarda stwarza zagrożenie?

Należy podkreślić, że petardy, jeśli używane są zgodnie z instrukcją, nie stanowią zagrożenia. Warto jednak pamiętać, aby nie używały ich dzieci, a dorośli pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Po odpaleniu petardy należy się od niej odsunąć i zaczekać na wybuch. Jeśli to nie nastąpi, należy zaczekać ok. 15-45 minut – w tym czasie nie należy zbliżać się do niewybuchu, a później zanurzyć go w pojemniku z wodą. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że petarda to sztuczne ognie, które źle użyte mogą stanowić zagrożenie. Ponadto, warto pamiętać, aby zaopatrywać się w nie tylko w profesjonalnych sklepach, np. hurtowniach fajerwerków, w których to sztuczne ognie, w tym petardy, są starannie wykonane. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko zagrożenia utraty zdrowia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas