Artykuł sponsorowany Panele drewniane czy laminowane: co wybrać?

Panele drewniane czy laminowane: co wybrać?

Panele podłogowe stanowią konkurencję dla parkietu i desek podłogowych. To rozwiązanie jest bardzo estetyczne, łatwe w montażu, trwałe i tanie, dlatego panele można znaleźć na podłogach wielu polskich domów i mieszkań. Najczęściej wybierane są te drewniane lub laminowane, które różnią się między sobą kilkoma cechami.

Charakterystyka paneli

Panele podłogowe należą do najnowocześniejszych materiałów jakie wykorzystywane są do wykańczania podłóg. Produkowane są z drewna, korka, tworzyw sztucznych i materiałów drewnopodobnych. Swoimi wzorami mogą imitować także ceramikę, metal i kamień. Ich ogromnymi zaletami są wyjątkowo łatwy montaż i fabryczne wykończenie, dzięki któremu panele nie wymagają cyklinowania ani lakierowania.

-Wybierać możemy między różnymi rodzajami paneli o rozmaitych wzorach i kolorach. Podjęcie decyzji o kupnie tych właściwych może być trudne, dlatego na początku warto zdecydować się na to, czy będziemy szukać paneli wśród tych drewnianych czy raczej wśród laminowanych – radzi ekspert z supermarketu REMONT.

Panele drewniane

Tego typu panele podłogowe stworzone są zwykle z trzech sklejonych ze sobą warstw. Warstwę wierzchnią stanowi cienka warstwa drewna wysokogatunkowego. Środkowa z kolei składa się z cienkich listewek, które ułożone są prostopadle do przebiegu słojów (ma ok. 8 mm grubości). Ostatnia warstwa, spodnia, stworzona jest z okleiny drewnianej lub drewna gorszej jakości.

Panele drewniane w większości przypadków są fabrycznie oszlifowane i pokryte kilkoma warstwami Można je natomiast kilkakrotnie odnawiać, a więc cyklinować, lakierować i szlifować, jednak żaden z tych zabiegów nie jest konieczny do ich pielęgnacji.

Panele laminowane

Cechą charakterystyczną tego typu paneli podłogowych jest ich specyficzna warstwa dekoracyjna, czyli laminowany papier z nadrukowanym wzorem. Ten zabieg sprawia, ze panele mogą przypominać różne gatunki drewna, terakotę, kamień, metal i inne materiały. Ponadto, ich powierzchnia często jest fakturowana.

Niektóre rodzaje paneli laminowanych powlekane są substancją zabezpieczającą ich powierzchnię przed rozwojem mikroorganizmów. Ich dolna warstwa wykonana jest zwykle z melaminy, która zabezpiecza panele przed wilgocią i tym samym zapewnia im stabilność kształtu.

Eksploatacja paneli laminowanych nie należy do problematycznych, a ich bogaty wybór i niskie ceny sprawiają, że na położenie ich w swoim domu lub mieszkaniu decyduje się coraz więcej osób.

Które wybrać

Jak widać, zarówno panele drewniane, jak i laminowane mają sporo zalet. Warto więc wybrać ich rodzaj względem swoich potrzeb i upodobań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas