Artykuł sponsorowany Jak sprawnie odnowić drewnianą podłogę?

Jak sprawnie odnowić drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga kojarzy się z naturalnym pięknem drzew oraz ciepłem domowego ogniska. Drewniana podłoga – chociaż kosztuje niemało - to jednak jest inwestycją prawdopodobnie na całe życie. Jednak taka decyzja wcale nie oznacza, że będziemy musieli mieć jedną aranżację wnętrza przez wiele lat. Każda renowacja parkietu lub drewnianych desek stanowi najlepszą okazję do nadania nowego wyrazu starej podłodze i nawet zmianie jej wybarwienia. Jak sprawnie odnowić drewnianą podłogę?

Podłoga wielokrotnego użytku – renowacja podłóg drewnianych

Naturalne drewno nie ma konkurencji. Nie zastąpią go nawet najlepiej wykonane panele czy gres drewnopodobny. Drewno odmienia każde wnętrze. Nadaje mu klasycznego szyku. Ale może też podkreślić domowe ciepło. Mimo, iż naturalna, drewniana podłoga jest jednym z najdroższych sposobów wykończenia posadzki, to warto w nią zainwestować. To, co wydaje się drogie, wcale takie być nie musi. Pamiętajmy, że największą zaletą naturalnych pokryć drewnianych jest możliwość ich wielokrotnej renowacji. Jeden raz położoną podłogę możemy dowolnie zmieniać – bawiąc się barwą i sposobem wykończenia. Nie ma więc obaw o nieodwracalne zniszczenie lub znudzenie się jedną aranżacją.


Krok pierwszy - szlifowanie

Renowacja podłogi drewnianej zazwyczaj zaczyna się od dokładnego szlifowania. Szlifowanie właśnie umożliwia pozbycie się starej warstwy wykończeniowej, wszelkich mechanicznych uszkodzeń oraz plam. Do szlifowania drewnianych desek wykorzystuje się szlifierkę taśmową. Granulacja papieru ściernego zależy od stanu podłogi. Podczas szlifowania usuwa się wierzchnią warstwę podłogi, wyrównuje oraz ją wygładza. Następnie drewno poleruje się przy pomocy specjalnych siatek ściernych, które zostają umieszczone w tak zwanych polerkach talerzowych.

- Gdy przeprowadzamy renowację bardzo starych podłóg, zawsze najpierw ją dokładnie oglądamy. Zwracamy przede wszystkim uwagę, czy w podłodze znajdują się gwoździe. Dlaczego? Ponieważ wystające główki mogą uszkodzić papier ścierny. Do każdej podłogi dobieramy też inną granulację papieru. Bardzo ważne są przejścia, jakie się stosuje między następującymi po sobie granulacjami papieru ściernego. Dlaczego? Ponieważ na przykład, stosując za bardzo drobne ziarna, można uwidocznić istniejące rysy w warstwie wykańczającej. Na wszystko więc należy zwrócić uwagę, by odnowiona podłoga była znowu piękna i wyglądała, jak dopiero co położona – tłumaczy Sylwester Fećko z firmy „Fećko Parkiety” z Bukowiny Osiedle.

Szlifowanie, a grubość podłogi

Fachowcy wiedzą, że głębokość szlifowania podłogi zależy przede wszystkim od rodzaju, grubości drewna, a także i stopnia zniszczenia. Zazwyczaj, gdy uszkodzenia nie są duże, deski szlifuje się na głębokość maksymalnie 1 mm. Szlifowanie podłogi to najpoważniejsza ingerencja w strukturę drewna. Warto przy tym wiedzieć, że ilość szlifowań jest ograniczona. Dlaczego? Ponieważ drewniana podłoga ma określoną grubość warstwy użytkowej. Największą ma lite drewno. Najmniejsze możliwości dają deski trójwarstwowe.

Szlifowanie i na tym koniec?

Odnowienie pokrycia warstwy wierzchniej podłogi to jedna z korzyści, jaką daje renowacja podłogi drewnianej. Podczas takiego zabiegu z powodzeniem można wypełnić wszelkie szczeliny, ubytki oraz pęknięcia. Gdy szlifowanie i polerowanie zostanie zakończone, podłogę można po raz kolejny polakierować lub zaolejować.  Podczas tych czynności można zmienić kolor podłogi. Wykorzystuje się tutaj metodę bejcowania lub używa tak zwanego olejo-wosku. Starą podłogę można poddać także szczotkowaniu, które polega na wybieraniu szczotkami miękkiego włókna drewnianego. W efekcie uzyskuje się strukturę powierzchni, która jest zgodna z usłojeniem. Jest ona ponadto charakterystyczna dla starszych podłóg. Zabieg nada podłodze odpowiedniego stylu i pozwoli jej wkomponować się w modny nurt vintage

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas