Artykuł sponsorowany Oznakowanie dróg – rodzaje i zastosowanie

Oznakowanie dróg – rodzaje i zastosowanie

W dzisiejszych czasach stale rośnie liczba użytkowników dróg, sprzedaż samochodów także wzrasta, co znacząco wpływa na coraz większą ilość kolizji, stłuczek i wypadków. Jednym z elementów usprawniających jazdę oraz wspomagających zachowanie bezpieczeństwa jest oznakowanie drogowe, zarówno pionowe jak i poziome. Zwracanie uwagi na znaki, a przede wszystkim stosowanie się do nich pomaga zwalczać nieprawidłowe zachowania kierowców. Jak oznakowanie wpływa na bezpieczeństwo? Jakie rodzaje oznakowania stosuje się? Co stanowi dodatkowe wyposażenie dróg?

Znaki i tablice

Każdy, kto uczęszczał na kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy musiał mieć je w jednym palcu, znać przepisy z nimi związane, a przede wszystkim umieć praktycznie zastosować je podczas jazdy. Doświadczeni kierowcy często jeżdżą „na pamięć” nie zwracając uwagi na nowo postawione oznakowanie. Mowa tu oczywiście o znakach drogowych i tablicach informacyjnych. Znaki dzielą się na ostrzegawcze, informacyjne, nakazu i zakazu. To podstawowy podział znany każdemu kierowcy. 

Istnieją również różnego rodzaju tablice informacyjne. Należą do nich tablica szlaku drogowego, zawierająca zazwyczaj kilka większych miejscowości czy miast znajdujących się na danym odcinku drogi, tablice przed wjazdem na autostradę, informujące o możliwych drogach do wybrania, tablice symbolizujące nową miejscowość oraz jej koniec oraz znaki mówiące o numerze trasy, którą się poruszamy – droga szybkiego ruchu, droga krajowa, wojewódzka, numer szlaku międzynarodowego.

– mówią specjaliści z Zod-Mark, zajmujący się kompleksowym oznakowaniem drogowym. Znaki otaczają nas ze wszystkich stron. Mogą także informować o ciekawych miejscach w okolicy, zabytkach, obiektach kulturalnych, parkach krajobrazowych czy instytucjach użyteczności publicznej, jak np. urząd miasta, dworzec kolejowy czy kościół. To ułatwienie komunikacji przede wszystkim dla przyjezdnych oraz turystów.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Pod tą nazwą kryje się oznakowanie służące ochronie życia, zdrowia i mienia, zarówno uczestników ruchu drogowego jak i osób pracujących na drogach. Obecnie remonty dróg, przebudowy, nowo powstające trasy na stale wpisały się w okoliczny krajobraz, bez względu na region. Właśnie w takich sytuacjach niezbędne jest prawidłowe oznakowanie. To różnego rodzaju zapory drogowe, separatory ruchu dla pieszych i dla kierowców. Urządzenia BRD opierają się również na technologicznych rozwiązaniach usprawniających komunikację, jak np. przenośne, tymczasowe sygnalizatory dla ruchu wahadłowego oraz podświetlane lizaki dla osób kierujących ruchem podczas drogowych prac budowlanych.

Oznakowanie poziome

To symbole i napisy malowane na powierzchni dróg, których odczytywanie zazwyczaj połączone jest ze znakami pionowymi. Ich celem jest przekazywanie kierowcom informacji o kierunku w jakim prowadzony jest ruch. Najpopularniejsze z nich to te, umieszczane na poszczególnych pasach w przypadku drogi dwu- trzy- lub wielopasmowe oraz te oddzielające od siebie pasy, czyli linie ciągłe, przerywane. Tutaj także występują znaki nakazujące, zakazujące, informujące czy ostrzegawcze. Firma Zod-Mark zajmuje się malowaniem obszarów symbolizujących przejście dla pieszych, drogę rowerową, miejsc parkingowych. W tym celu wykorzystuje się metodę cienko- lub grubowarstwową przy użyciu farb chemoutwardzalnych czy masy termoplastycznej. Oznakowanie poziome wykonuje się białą farbą. Jednakże trzeba pamiętać, że gdy pojawi się oznakowanie w kolorze żółtym, to właśnie do niego należy się stosować. 

Opracowanie:

Zakład Oznakowania Drogowego ZOD-MARK

Wrocław , Świstackiego 30

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas