Materiał Partnera Orynnowanie dachu – montaż oraz wybór rynien

Orynnowanie dachu – montaż oraz wybór rynien

Trudno wyobrazić sobie dom bez dobrego systemu odprowadzania wody. Rynny oraz rury spustowe pełnią ważną funkcję. Dzięki nim w czasie opadów spływająca z dachu woda nie zalewa elewacji. Przed niszczącym działaniem wody chronią również stropy, okapy i ściany. Dobrze wykonany system odprowadzania deszczówki jest konieczny nie tylko w przypadku dachu dwuspadowego, ale również płaskiego.

Jakie rury i rynny wybrać?

Rynny służą do zbierania wody ściekającej z dachu podczas opadów deszczu i śniegu. Zgromadzona deszczówka rurami spustowymi odprowadzana jest do kanalizacji deszczowej, zbiornika deszczowego lub w ziemię. Na rynku dostępne są rynny z tworzyw sztucznych oraz metalu. Modele z PCV są odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie wymagają konserwacji. Dodatkowo odznaczają się lżejszą konstrukcją i niższą ceną. Nie są jednak odporne na warunki atmosferyczne, a skrajne temperatury mogą powodować ich nieszczelność.

Modele z metalu odznaczają się natomiast odpornością na zmiany temperatur i promieniowanie UV. Dobrze znoszą również duże ilości śniegu. Co więcej, oprócz przekroju okrągłego, kupić można metalowe rynny także w innych kształtach.

Przy wyborze materiału rynien warto wziąć pod uwagę lokalizację budynku. W miejscach zalesionych warto zdecydować się na odporne na zarysowania i uszkodzenia rynny z tworzyw sztucznych, natomiast w odsłoniętych, nasłonecznionych miejscach lepszy będzie montaż rynien z metalu. Przy wyborze rynien warto wziąć pod uwagę również bryłę domu, a kolor i kształt elementów orynnowania dopasować do ogólnej stylistyki budynku.

Montaż rynien i rur spustowych

System odprowadzania wody dopasować należy do dachu. W tym celu konieczne jest obliczenie efektywnej oraz maksymalnej powierzchni dachu, do których następnie dopasować należy wielkość przekroju rur oraz rynien. Ważna jest zarówno rzeczywista wielkość dachu, jak i także stopień jego nachylenia. W wyniku poprawnych obliczeń system będzie działał szybko i płynnie regulował ilość wody w rynnach.

Na ilość oraz umiejscowienie rur wpływ ma również region, w którym znajduje się dom, oraz konstrukcja dachu i budynku – rozmieszczenie balkonów i okien. Z tego powodu projekt systemu odwodnienia powierzyć należy projektantowi. Montując rynny warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak PHU Budownictwo Krzysztof Pasek, która dachami zajmuje się kompleksowo. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o jakość konstrukcji, a system odprowadzania wody będzie skutecznie chronił budynek w trakcie opadów.

Opracowanie:

PHU Budownictwo Krzysztof Pasek

Zielona Góra , Ochla- Zielonogórska 35

Podziel się