Materiał Partnera Ogrzewanie gazowe czy elektryczne? Porównanie obu rozwiązań

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne? Porównanie obu rozwiązań

Centralne ogrzewanie gazowe, elektryczne i węglowe to w Polsce najpopularniejsze sposoby ogrzewania. Ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną, stopniowo odchodzi się od ogrzewania węglem. Dużo bardziej przyjazne dla środowiska jest ogrzewanie gazowe i elektryczne. Jednak, które z nich będzie bardziej ekonomiczne i wygodniejsze podczas codziennego użytkowania?

Centralne ogrzewanie elektryczne

Zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i gazowe mają swoje zalety i wady. Eletryczne ogrzewanie domu jest bardzo komfortowe. Jest ono przede wszystkim bezpieczne - korzystając z energii elektrycznej nie jesteśmy narażeni na zatrucie tlenkiem węgla. Znakomicie sprawdzi się w niewielkim domu, gdzie za bardzo nie ma miejsca na piec i komin, ponieważ składa się ono tylko z grzejników elektrycznych i sterownika. Regulacja temperatury jest bardzo prosta, a każdy z grzejników można podłączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Niestety, dużą wadą tego typu ogrzewania jest uzależnienie od dostaw prądu. Jeśli nastąpi awaria, ogrzewanie przestaje działać. Rozwiązaniem na tego typu sytuacje jest agregat prądotwórczy. Jednak jego zakup generuje dodatkowe koszty.

Centralne ogrzewanie gazowe

Centralne ogrzewanie gazowe może być równie komfortowe. Jest ono przede wszystkim niemalże bezobsługowe - po uruchomieniu instalacji w zasadzie nie trzeba się nią zajmować, wystarczą coroczne przeglądy kotła. Nowoczesne piece są wyposażone w czujniki i sterowniki, które samodzielnie kierują całym systemem. Dodatkowym atutem jest fakt, że przerwy w dostawie gazu zdarzają się niezwykle rzadko, co może zagwarantować ciągłość pracy takich instalacji grzewczych.

Ogrzewanie domu gazem wymaga zakupu niezbędnych urządzeń - kotłów, rur, grzejników. W porównaniu do ogrzewania elektrycznego, jest to dość znaczny wydatek - najtańszy, tradycyjny kocioł to koszt około 3-6 tysięcy złotych, natomiast najdroższy, kocioł pulsacyjny, to wydatek nawet 15 tysięcy złotych.

Czym więc lepiej ogrzewać dom?

Wybierając instalacje grzewcze, warto wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni mieszkalnej, osobiste preferencje oraz oczywiście budżet, którym dysponujemy. Pamiętajmy, że montaż ogrzewania elektrycznego może być nawet sześciokrotnie niższy niż ogrzewania gazowego, lecz koszty eksploatacji są niższe w przypadku ogrzewania gazowego - w zależności od rodzaju instalacji mogą być mniejsze nawet o jedną trzecią.

Montaż instalacji grzewczych

Bez względu na to jaki rodzaj instalacji wybierzesz, jej montaż warto powierzyć profesjonalnej firmie, takiej jak "Montik" Andrzej Przywoźny. Firma posiada długie doświadczenie na rynku, co pozwala jej świadczyć usługi na najwyższym poziomie. W ofercie firmy znajdziemy między innymi: montaż instalacji c.o., montaż instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych, klimatyzacyjnych.

Podziel się