Materiał Partnera Ogrodzenie jako wizytówka domu

Ogrodzenie jako wizytówka domu

Ogrodzenie to element najlepiej widoczny spoza posesji. Od jego wyglądu zależy wrażenie, jakie wywiera cały budynek i jego otoczenie. Dobrze dobrany parkan, niezależnie od swego typu czy materiałów, z jakich jest wykonany, powinien być uzupełnieniem pozostałych elementów – roślin posadzonych wokół domu, małej architektury ogrodowej, a nawet ścieżek czy podjazdu. Wybierając rodzaj płotu, nie można jednak zapominać o walorach użytkowych.

 

Dlaczego ogrodzenie ma tak duże znaczenie dla wyglądu posesji?

 

Wygląd domu ma duże znaczenie dla zdecydowanej większości właścicieli. Choć upodobania dotyczące preferowanego stylu architektonicznego, rodzaju i ilości ozdób oraz dodatkowych dekoracji są bardzo zindywidualizowane, to panuje powszechna zgoda, że dbałość o estetykę jest równie ważna, jak wybieranie rozwiązań o dużej funkcjonalności. O tym, jak odbierany jest budynek, nie przesądza jednak wyłącznie jego bryła, rodzaj i kolor elewacji czy zastosowane pokrycie dachowe. Liczy się również to, jak prezentuje się jego bezpośrednie otoczenie np. przydomowy ogród, sposób wykonania podjazdu czy oświetlenie zewnętrzne. Wśród czynników, które mają największy wpływ na atrakcyjność domu i całej posesji ogromne znaczenie ma też ogrodzenie – mówi przedstawiciel firmy TCS Ogrodzenia, która specjalizuje się w budowie nowoczesnych ogrodzeń.

 

Każde ogrodzenie musi spełniać kilka różnych zadań. Najważniejszym z nich jest ochrona terenu przed wtargnięciem osób niepowołanych, wałęsających się psów czy coraz częściej zbliżających się do siedzib ludzkich dzikich zwierząt. Odpowiedni płot to jednak także zabezpieczenie przed wyjściem poza teren posesji domowych pupili oraz bariera powstrzymująca dzieci przed wybiegnięciem na ruchliwą drogę lub ulicę. Ogrodzenie własnego podwórka to również zmniejszenie ryzyka dewastacji ogródka czy kradzieży różnych przedmiotów pozostawionych na zewnątrz. W przypadku gdy w pobliżu przebiega uczęszczana trasa, parkan może wpłynąć na zmniejszenie hałasu, czy ograniczenie pylenia, a także zapobiegać zainteresowaniu przechodniów tym, co dzieje się w naszym ogródku.

Niezwykle istotny jest również efekt wizualny, ponieważ dobrze dobrane i wykonane ogrodzenie może być prawdziwą wizytówką domu, podkreślając jego wygląd.

 

Jakie efekty można osiągnąć, stosując różne typy ogrodzeń?

 

Wybór właściwego ogrodzenia może być kłopotliwy ze względu na ilość dostępnych opcji. Istnieje jednak kilka podstawowych typów konstrukcji, które pozwalają na uzyskanie odmiennych efektów. Najbardziej tradycyjną metodą ogradzania posesji jest budowa ogrodzenia murowanego. Przy tego rodzaju konstrukcji konieczne jest wykonanie niewielkiego fundamentu, który będzie przenosił i odpowiednio rozkładał ciężar całości. Podstawowym elementem ogrodzenia murowanego są słupki, budowane z cegieł, pustaków, a niekiedy z kamienia naturalnego. Pomiędzy słupkami wykonuje się podmurówkę, która stabilizuje konstrukcję, a w razie potrzeby przenosi także obciążenia. Nad podmurówką konieczne jest wykonanie daszka ułatwiającego spływanie wody, podobnie zwieńczenie jest niezbędne nad każdym ze słupków. Do nich mocowane jest również przęsło ogrodzenia. Może ono być wykonane jako element metalowy, drewniany, a także jako cieńszy murek wypełniający całą przestrzeń.

 

Efekt, jaki można uzyskać, wybierając ogrodzenie murowane zależy w największej mierze od użytych materiałów oraz wybranego projektu. Bardzo popularne jest korzystanie z ogrodzeniowych elementów prefabrykowanych, które mają nie tylko ciekawy kolor, ale i fakturę. Niesłabnącym powodzeniem cieszy się okładanie słupków i podmurówki płytkami kamiennymi albo ceramicznymi. Wiele osób decyduje się na tradycyjny klinkier.

Ogrodzenia murowane zwykle kojarzą się z budynkami w stylu tradycyjnym. Wszystko zależy jednak od konkretnego projektu. Ogrodzenie murowane utrzymane w bardzo prostej formie będzie pasowało również do nawet najbardziej nowoczesnych budynków.

 

Zupełnie inny efekt można uzyskać za pomocą ogrodzeń panelowych. W ich przypadku cała konstrukcja jest bardzo ażurowa. Słupki podtrzymujące siatki wykonane zwykle z ocynkowanych drutów są stosunkowo cienkie, a całość przepuszcza dużo powietrza i światła. Ten rodzaj ogrodzenia sprawdzi się dobrze tam, gdzie użytkownikowi zależy na tym, by budynek i wszystkie elementy ogrodu były dobrze widoczne z zewnątrz.

Ogrodzenie panelowe może mieć zupełnie inny charakter, jeśli zostanie uzupełnione roślinami. Wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie wówczas, gdy mają zamiar wzdłuż parkanu posadzić żywopłot. W takim przypadku ogrodzenie z drucianych paneli daje znakomity dostęp światła potrzebnego roślinom, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną.

 

Bardzo ciekawym rodzajem parkanów są ogrodzenia palisadowe. Ich cechą charakterystyczną są metalowe elementy umieszczone w poprzek poszczególnych modułów. Mogą one mieć różną szerokość, pozwalając na uzyskanie różnych efektów wizualnych – od bardzo grubych, dających wrażenie solidności i masywności po cienkie i rozmieszczone ze sporymi przerwami, które z kolei dają efekt lekkości. Ogrodzenia palisadowe ze względu na swój unikalny charakter mogą sprawdzić się dobrze w każdej sytuacji i pasują zarówno do budynków mieszkalnych, jak i użytkowych.

 

Wybór konkretnego rodzaju ogrodzenia warto dobrze przemyśleć, ponieważ będzie ono najbardziej widocznym elementem posesji. Warto pamiętać o tym, że o osiągniętym efekcie zdecyduje nie tylko konkretny projekt, ale także użyte materiały i zastosowane kolory.

Podziel się