Artykuł sponsorowany Ocieplanie domów styropianem

Ocieplanie domów styropianem

Podczas budowy domu bardzo ważną rzeczą jest jego ocieplenie. W tym celu powinniśmy powierzyć tę czynność profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą, jak wykonywać takie prace krok po kroku. Skorzystanie z usług firmy budowlanej pozwoli nam na osiągnięcie pożądanego efektu, a także dzięki temu możemy uniknąć wiele problemów w późniejszym czasie.

Jak przygotować się do ocieplenia domu?

Przed przystąpieniem do prac związanych z ocieplaniem domu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest ocena stanu podłoża. W przypadku domów nowobudowanych nie powinno być większych problemów z podłożem, ponieważ jest ono świeżo wykonane. Fachowcy z firmy Ogólno Budowlana Piotr Walczak, którzy specjalizują się w ociepleniach budynków, przed przystąpieniem do dalszych prac, wykonują próbę przyczepności. Proces ten polega na przyklejeniu małej części styropianu na ścianę, a po trzech dniach trzeba spróbować go oderwać. Jeśli w momencie odrywania styropianu dojdzie do jego rozerwania, to możemy mieć pewność, że podłoże jest odpowiednio przygotowane do ocieplania.

Kolejnym krokiem podczas wykonywania prac ociepleniowych budynku jest właściwe przygotowanie podłoża. Ma to duże znaczenie dla trwałości całej konstrukcji, dlatego powinno się na to zwrócić szczególną uwagę. Przed klejeniem płyt termoizolacyjnych należy pamiętać o tym, aby ściany były osuszone, oczyszczone, wyrównane i zagruntowane.

Jak montować ocieplenie styropianowe

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do ociepleń budynków jest styropian. Zazwyczaj płyty styropianowe montuje się na podłożu za pomocą zaprawy klejącej. Przed przystąpieniem do prac montażowych należy przymocować listwę cokołową, która pomoże utrzymać poziom przy układaniu styropianu. Listwę cokołową montuje się za pomocą łączników na wysokości od 30 cm do 100 cm ponad gruntem. Na każdy metr listwy wykorzystuje się 3 łączniki. W narożnikach lista jest docinana, zazwyczaj pod kątem 45 stopni.

Podczas montażu płyt styropianowych bardzo ważnych czynnikiem jest rozmieszczenie zaprawy klejącej na płytach styropianowych. Fachowcy w tym celu posługują się metodą obwodowo-punktową. Polega ona na tym, że przy krawędziach styropian jest smarowany zaprawą o szerokości kilku centymetrów, a w środku płyty styropianowej rozkłada się równomiernie kilka punktów z zaprawą, tak, aby w ostateczności niecała połowa płyty była pokryta zaprawą klejącą. Następnie taką płytę styropianową mocuje się do podłoża poprzez dociśnięcie.

Przy układaniu kolejnych warstw styropianu należy mieć na uwadze to, aby zachować przesunięcie płyt, ponieważ nie zaleca się, aby krawędzie wszystkich płyt były w jednej linii. Tak samo powinno zwrócić się uwagę na to, by krawędzie płyt styropianowych nie pokrywały się z krawędziami okien i drzwi. Na narożnikach zaleca się wysuwanie co drugiej płyty. Wysunięcie powinno równać się grubości warstwy docieplenia. W przypadku ewentualnych poprawek należy oderwać płytę styropianową, oczyścić ją i ponownie przykleić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas