Materiał Partnera Obróbki blacharskie pokrycia dachowego - czym są?

Obróbki blacharskie pokrycia dachowego - czym są?

Położenie dachówki nie jest ostatnim etapem budowy dachu, konieczna jest także praca z blachą do uszczelnienia punktów z tendencją do przecieków. Co ważne, obróbki blacharskie nie są zależne od materiału wykorzystanego do pokrycia. Należy je wykonać ze względów bezpieczeństwa. Pozwolą odpowiednio zabezpieczyć newralgiczne miejsca przy oknach dachowych czy bokach połaci. Sprawdź, jakie usługi blacharskie powinna oferować renomowana firma dekarska!

Dlaczegowykonuje się obróbki blacharskie?

Potocznie nazywane opierzenie dachu potrzebne jest w kilku newralgicznych miejscach. Mowa tutaj zarówno o dachach płaskich, jak i tych skośnych bez względu na ilość połaci. Blachą zabezpiecza się przede wszystkim komin, okna dachowe, boki połaci oraz ściany attykowe, co chroni przed wodą deszczową. Do wyboru osoba zlecająca ma kilka rodzajów blachy. Najtańszą jednak należącą do najmniej wytrzymałych jest stalowa blacha powlekana. Jeżeli szukasz czegoś trwalszego, ale również droższego wybierz blachę cynkowo-tytanową lub miedzianą. Pośpiech, niewystarczająca wiedza lub niechlujstwo firm dekarskich to przyczyny usterek czy przecieków opierzenia dachu. Jeżeli chcesz, aby zostało to wykonane profesjonalnie, a przy tym trwale wybierz renomowaną firmę Bo-Deks z Sokołowa Podlaskiego

Poznaj trzy podstawowe rodzaje obróbek blacharskich:
  • obróbka komina
  • obróbka kosza dachowego
  • obróbka okapu

Obróbka blacharska komina

Miejsce przechodzenia komina przez dach to spora szczelina, która mogłaby przeciekać. Możesz się tego jednak ustrzec wybierając obróbkę blacharską komina. Górną część wykorzystywanej blachy przykręca się do ścianek natomiast część dolną czyli pas oblachowania, łączy się z połacią. Nie można zapomnieć o dodatkowym zabezpieczeniu, jakim jest uszczelniacz dekarski. Cały proces gwarantuje szczelność na wysokim poziomie. Oczywiście, jeśli zadanie zostanie wykonane przez specjalistów znających się na swojej pracy.

Obróbka kosza dachowego

Kosz to miejsce zbiegania się dwóch połaci, znajduje się przy wewnętrznym narożniku dachu skośnego. Obróbka polega na wykonaniu swego rodzaju niewielkiej, płaskiej rynny, co przełoży się na bezpieczeństwo podczas deszczu. Woda będzie bowiem spływać tą częścią poza okap do głównej rynny. Kosz dachowy będzie więc zabezpieczony, a wilgoć nie dostanie się pod jego konstrukcję.

Prace blacharskie na dolnej części połaci dachowej (okapie)

Pierwszym elementem obróbki okapu jest pas nadrynnowy. Na dole pasa powinien znaleźć się uformowany kapinos, niewielkie 2- centymetrowe zgięcie. Dzięki temu woda będzie odpowiednio odprowadzana, nie będzie ściekać pod spód okapu.

Drugi element to pas podrynnowy. To rozwiązanie osłania przestrzeń między rynną, a okapem. Przykręcanie pasa nie należy do trudnych zadań, warto jednak pamiętać, o odpowiednim rozmieszczeniu wkrętów. Wykorzystuje się tutaj wkręty farmerskie ponieważ pod łebkami mają uszczelki.

Obróbka blacharska okapu to przede wszystkim możliwość kierowania wody deszczowej do rynien, która spłynie następnie do połaci. Ponadto będzie chronić deskę okapową przed wodą. Kolejnym zadaniem obróbki do spełnienia jest kierowanie skroplin, które pojawiają się w przestrzeni wentylującej spod pokrycia, wprost do rynien.

Opracowanie:

Bo Deks Fbhu Bogdan Jedliński

Sokołów Podlaski , Bartoszowa 3B

Podziel się