Materiał Partnera Obróbka mechaniczna szkła – fazowanie, szlifowanie i piaskowanie

Obróbka mechaniczna szkła – fazowanie, szlifowanie i piaskowanie

Szkło to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Odpowiednia obróbka mechaniczna spektakularnie zwiększa zakres jego zastosowania – balustrady, szklane schody, oryginalne elewacje, blaty, drzwi… A to dopiero początek! sprawdźmy, jakie są podstawowe rodzaje obróbki mechanicznej i co możemy dzięki nim uzyskać.

Fazowanie szkła

Fazowanie to powszechna metoda mechanicznej obróbki szkła, której może być poddany każdy rodzaj tego materiału: szkło bezpieczne, szkło bezbarwne, szkło kolorowe, szkło lakierowane i szkło przeciwsłoneczne. W czasie obróbki powstaje specyficzne załamanie powierzchni, co pozwala uzyskać niebanalny efekt wizualny. Fazowanie nadaje szklanym elementom niezwykle stylowego wyglądu, dlatego jest stosowane przy zdobieniu luster, balustrad, szkła dekoracyjnego czy eleganckich szklanych blatów.

Szlifowanie szkła

Szlifowanie to rodzaj obróbki polegający na wyeliminowaniu nierówności na brzegach szkła. Odpowiednie wyszlifowanie pozwala uzyskać perfekcyjnie gładką powierzchnię, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów bezramowych, które wymagają bardzo starannego wykończenia. Biorąc pod uwagę konieczność zachowania niesamowitej precyzji prac, warto powierzyć szlifowanie profesjonalnemu warsztatowi szklarskiemu, takiemu jak Tadeusz Konatowski Fhu szklarz. Prawidłowo wykonane szlifowanie to nie tylko sposób na uzyskanie estetycznej i eleganckiej formy obrabianego elementu, ale także ochrona przed skaleczeniem.

Do podstawowych typów szlifów zaliczamy m.in. szlif trapezowy, ukośny, OG oraz c-kant.


Piaskowanie szkła

Piaskowanie szkła to proces polegający na obróbce za pomocą strumienia drobnego piasku skierowanego na szklaną powierzchnię pod wysokim ciśnieniem. Skutkiem tej procedury jest uzyskanie całkowicie zmatowionej warstwy szkła. Piaskowanie umożliwia stworzenie wielu wzorów – im dłuższy czas obróbki, tym wzory na szkle są wyraźniejsze i głębsze.

Prawidłowo przeprowadzone piaskowanie pozwala osiągnąć efekt grawerunku. Szkło piaskowane prezentuje się niezwykle subtelnie, a zarazem oryginalnie – pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Matowa powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na działanie czynników zewnętrznych. To bardzo oryginalny sposób na ozdobienie szklanych powierzchni, który daje ogrom możliwości aranżacyjnych.

Wśród innych metod mechanicznej obróbki szkła wyróżniamy m.in. cięcie szkła, wiercenie otworów, klejenie z wykorzystaniem techniki UV, laminowanie szyb oraz hartowanie szkła.

Opracowanie:

Tadeusz Konatowski Fhu szklarz

Gdynia , Warszawska 66

Podziel się