Artykuł sponsorowany Czym jest szkło i jakie są jego główne rodzaje?

Czym jest szkło i jakie są jego główne rodzaje?

Szkło otacza ludzi wszędzie: jest ono trwałym materiałem budowlanym, dekoracyjnym i wykończeniowym, powstają z niego meble, akcesoria oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak: lustra, lampy, naczynia, stoły oraz regały. W ciągu kilku tysięcy lat produkcji i obróbki tego popularnego tworzywa powstało wiele różnych jego odmian. W naszym artykule przeanalizujemy, czym jest szkło oraz jakie są jego główne rodzaje.

Szkło, czyli bezpostaciowe ciało stałe

Co to jest szkło? To pytanie od wieków nurtowało ludzi, zafascynowanych jego charakterystyczną budową i właściwościami, nieporównywalnymi do żadnych innych, powszechnie znanych tworzyw. Szkło jest ciałem stałym bezpostaciowym, podobnym do cieczy, o nieuporządkowanej strukturze. Główny jego składnik stanowi piasek kwarcowy, zwany również szklarskim, oraz inne surowce, jak: boraks, skalenie sodowo – potasowe czy tlenki barwiące. Od setek lat ich łączeniem, barwieniem i kształtowaniem zajmują się specjalistyczne huty, zaś obróbka szkła, w tym jego przycinanie oraz renowacja, to zadanie dla lokalnych szklarzy oraz zakładów szklarskich.

Szkło ma wiele cennych właściwości, dlatego chętnie sięgają po nie zarówno osoby prywatne, jak i firmy – zauważa Mirosław Jaszczuk z Zakładu Szklarskiego Myster Glass, zajmującego się obróbką szkła – jest ono trwałe, odporne na ściskanie, przepuszcza światło słoneczne, nie przewodzi ładunków elektrycznych i nie niszczeje pod wpływem działania pary wodnej czy zmiennych temperatur.


Rodzaje szkła

Popularne gatunki szkła zawierają w sobie różne tlenki, dlatego można je podzielić na szkła:

  • Sodowe – plastyczne i miękkie, powstają w wyniku łączenia piasku kwarcowego oraz węglanu sodu w temperaturze do 1400 stopni Celsjusza, wykorzystywane do produkcji naczyń, szyb okiennych, butelek. Matowieją pod wpływem detergentów.
  • Ołowiowe – określane jako kryształowe, z domieszką tlenku ołowiu, transparentne, gęste, o załamujące światło. Szkła tego typu wykorzystywane są do produkcji luksusowych wyrobów: mis, wazonów, popielnic lub kielichów, które łączą w sobie walory dekoracyjne i użytkowe.
  • Wodne, potasowe – bezbarwne lub półprzezroczyste ciecze, powstają w wyniku połączenia tlenków potasu i krzemionki, stosowane do impregnacji drewna oraz tkanin, produkcji detergentów czy wyrobu form odlewniczych w hutnictwie.
  • Kwarcowe – na bazie krzemionki, odporne na działanie kwasów, gwałtownych zmian temperatury, stosowane między innymi do wyrobu naczyń laboratoryjnych i materiałów optycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas