Materiał Partnera O czym należy pamiętać przed i w trakcie budowy fundamentów?

O czym należy pamiętać przed i w trakcie budowy fundamentów?

Fundamenty są podstawą konstrukcji. Co należy zrobić, żeby je założyć? Przede wszystkim należy sprawdzić grunt – na przykład jak duży jest stopień wilgoci podłoża. Następnie wybrać projekt domu, gdyż sam projekt wskazuje na jakie fundamenty należy się zdecydować. Co dalej? Jak wyglądają prace i o czym należy pamiętać?

Badania geotechniczne

Nim dojdzie w ogóle do kopania fundamentów, należy wykonać badania geotechniczne, z których dowiemy się jaka jest wartość dopuszczalnego nacisku na grunt, oraz jaki jest jego skład, poziom wód gruntowych. Sposób kopania fundamentów jest uzależniony od właściwości gruntu i jego charakterystyki technicznej. Niezwykle istotne jest również, na jaką głębokość będziemy robić wykop pod fundamenty domów, co z kolei jest zależne od poziomu wód gruntowych oraz od głębokości przemarzania gruntu. Fundamenty bezpośrednie powinny być poniżej strefy przemarzania. Następnie tworzy się obrys konstrukcji na działce przy użyciu ław drutowych. Teren należy zabezpieczyć, czym profesjonalne firmy typu Stopbud się zajmują.

Budowa fundamentów

Pierwszy krok to wytyczenie odpowiedniego miejsca na fundamenty. W Polsce najczęściej są to ławy fundamentowe – stosunkowo prosta i tania technologia. Należy wyrysować zakres wykopu i wkopać paliki około pół metra od wyrysu. Następnie, należy wykonać sam wykop pod fundamenty – bardzo dokładnie, z poziomym dnem i pod kątem 30 stopni, aby ziemia się nie usuwała. W zależności od możliwości finansowych – prace mogą być wykonane ręcznie lub za pomocą koparki. Kolejnym elementem – niezwykle istotnym jest założenie folii izolacyjnej, zarówno na dnie, jak i o bokach wykopu. Folia przeciwwilgociowa chroni przed wpływem wilgoci pochodzącej z gleby. Następnie wykonuje się zbrojenie fundamentów, które dokładnie opisane jest w projekcie domu. Kolejnym etapem jest betonowanie, czyli zalewanie wykopu zaprawą betonową przygotowaną wcześniej w betoniarce. Wylany beton musimy zagęścić, aby nie doszło do zrobienia się pęcherzyków. Do zagęszczania używamy wibratora, pręta lub szpadli. Po 24 godzinach od zalania, możemy dopiero polewać beton wodą. Ostatni etap to izolacja – tym razem na górnej części ławy. Możemy także wybudować fundamentu na deskowaniu. Proces przebiega podobnie, jedynie po trzecim etapie zalewania wykopu betonem oraz jego wyschnięciu, montujemy deskowanie.

Podziel się