Artykuł sponsorowany Transport kruszyw budowlanych – Główne obszary zastosowania żwiru

Transport kruszyw budowlanych – Główne obszary zastosowania żwiru

Jedną z najpopularniejszych okruchowych skał osadowych używanych w budownictwie jest żwir. Złożony jest z otoczaków o średnicy od 2 mm do kilku centymetrów. Jednym z najczęściej używanym jest żwir do betonu o frakcji ziaren 4-16 mm. Jakie są podstawowe obszary zastosowań tego kruszywa? Jak prawidłowo transportować drobne materiały sypkie na budowę?

Jakimi właściwościami wyróżnia się żwir?

Żwir najczęściej wydobywany jest z rzek podczas ich pogłębiania. Jego podstawową zaletą jest wysoki współczynnik przepuszczalności wody. Stosowany jest jako warstwa drenażowa. Firmy transportowe takie jak Paweł Redek Usługi Transportowe, Budowlane, Naprawy Pojazdów, dostarczają ten rodzaj kruszcu do realizacji różnego rodzaju inwestycji typu budowa dróg czy różnego rodzaju obiektów budowlanych. Związane jest to z kolejną ważną cechą tego kamienia. Żwir świetnie łączy się ze składnikami zapraw, choć jest to uzależnione od wybranej frakcji ziarna.

Główne obszary zastosowań żwiru

Dla przykładu najdrobniejszy żwir, o średnicy 2-8 mm, stosowany jest do produkcji cienkich i średnich wylewek betonowych. Ten rodzaj drobnych kamyczków ze względu na kolor i wygląd „ziaren” zalecany jest do tworzenia ścieżek ogrodowych. Z kolei materiał 8-16 mm to produkt do budowy schodów, fundamentów i stropów, czy też tzw. grubych wylewek. Właściwości drenujące wykorzystywane są do melioracji ogrodów i obszarów wokół domu, poprzez zastosowanie otoczaków 16-32 mm. Jak widać, jego wykorzystanie do robót budowlanych i ogólnobudowlanych jest szerokie. To istotny składnik betonu architektonicznego, posadzkowego oraz samozagęszczalnego.

Jak transportować żwir?

Transport żwiru wymaga zastosowania specjalnego typu wywrotek. Takich, które pozwolą na bezpieczne przewiezienie kruszywa luzem. Do tranzytu kruszyw należy użyć pojazdów z nadwoziem samowyładowczym, które dodatkowo chronić będą ładunek przez zawilgoceniem. W czasie jazdy muszą być one zabezpieczone przed rozpylaniem, tak jak zboże, czy węgiel, które dodatkowo osłaniają przed zwietrzeniem i samozapłonem.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas