Artykuł sponsorowany O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Klimatyzacja jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, a nawet dla domów jednorodzinnych. Odpowiednio serwisowana, może długo posłużyć i zapewnić stały dostęp do świeżego powietrza. Czasem jednak zdarza się, że z instalacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dowiedz się, o czym może świadczyć nieprzyjemna woń pochodząca z urządzenia i jak sobie z nią poradzić!

Najczęstsze powody nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach pochodzący z klimatyzacji na ogół wynika z nieprawidłowego jej konserwowania. Nieodpowiednio lub zbyt rzadko czyszczone kanały mogą stać się siedliskiem bakterii, grzybów i wirusów. Te zaś są odpowiedzialne za powstawanie charakterystycznej, przykrej woni. Nie jest ona normalnym objawem i w żadnym przypadku nie można lekceważyć takiego problemu. Drobnoustroje i zanieczyszczenia, które zalegają w filtrach i przewodach, stanowią przyczynę groźnych chorób, np. infekcji płuc i oskrzeli.

Jak podkreślają specjaliści firmy Grund, brak regularnego, dokładnego czyszczenia klimatyzacji z czasem prowadzi do spadku wydajności całego systemu. Skutkiem takich zaniedbań może być również znaczący wzrost rachunków za energie elektryczną. W wielu przypadkach przyczyną przykrego zapachu jest awaria instalacji. Elementem, którego nieprawidłowe działanie może się w ten sposób objawiać, jest parownik. Gromadząca się w nim para wodna stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii i wirusów.

Odpowiedni serwis i czyszczenie klimatyzacji

Regularne czyszczenie i profesjonalny serwis klimatyzacji powodują zmniejszenie ryzyka oddychania nieświeżym powietrzem, pełnym bakterii i grzybów. Przynosi również korzyści w postaci wydłużenia żywotności systemu chłodzącego. O dbałość stanu technicznego klimatyzacji powinna zadbać wyspecjalizowana, doświadczona firma.

Dbałość o jakość instalacji to również jej oczyszczenie z zewnątrz. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć jej obudowę wilgotną ściereczką. W ten sposób usuwa się kurz i pyły, które z czasem mogłyby się dostać ośrodka urządzenia. Na szczególną uwagę zasługują otwory wlotowe i wylotowe klimatyzatora. By go nie uszkodzić, należy unikać stosowania żrących substancji, rozpuszczalników, środków polerujących, proszków i aerozoli.

Serwis klimatyzacji obejmuje również oczyszczenie lub wymianę filtrów. Są one odpowiedzialne za odseparowanie pyłów i kurzu. Warto je zatem regularnie odkurzać oraz przemywać w ciepłej wodzie. Z czasem konieczne może stać się wymienienie filtra na nowy. Skraplacz warto spryskać preparatami chemicznymi, zaś parownik delikatnymi środkami, które niszczą drobnoustroje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas