Materiał Partnera Dlaczego warto zainwestować w domową klimatyzację?

Dlaczego warto zainwestować w domową klimatyzację?

Klimatyzacja jeszcze niedawno kojarzyła nam się przede wszystkim z nowoczesnymi pomieszczeniami biurowymi, sklepami, gabinetami lekarskimi i innymi miejscami, które uznajemy za publiczne. Od jakiegoś czasu coraz chętniej decydujemy się też na inwestycje w domową klimatyzację, co jest wynikiem zmieniającego się klimatu, ale też zmieniającego się rynku klimatyzatorów, które stają się coraz tańsze. Dlaczego naprawdę warto się zdecydować na domową klimatyzację?

Uciążliwość letnich upałów

Nikt z nas nie lubi skrajnych temperatur – uciążliwe są dla nas zarówno zimowe mrozy, jak i letnie upały. O ile zimą możemy podkręcić kaloryfer, cieplej się ubrać, czy schować pod ciepłym kocem, od letnich upałów po prostu nie da się uciec. Jedynym sposobem na pozbycie się z wnętrza zbyt wysokiej temperatury jest zastosowanie odpowiednio dobranej klimatyzacji. Zasada działania klasycznego klimatyzatora jest prosta – jego pracę można porównać do pracy domowej lodówki. Klimatyzator składa się z parownika i skraplacza, sprężarki, rozprężnego zaworu i dwóch wentylatorów – te ostatnie wymuszają przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza. Znajdujący się w klimatyzatorze czynnik roboczy odbiera w parowniku ciepło z pomieszczenia i oddaje je do otoczenia w skraplaczu.

Podstawowe rodzaje klimatyzatorów – klimatyzatory typu split

Klimatyzatory, które coraz chętniej instalujemy w naszych domach to przede wszystkim klimatyzatory typu split, czyli klimatyzatory podzielone na dwie jednostki. Jak mówi nam przedstawiciel firmy KONTRAKT PARTNER z Sosnowca, w wewnętrznej jednostce klimatyzatora typu split znajduje się skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny – to część klimatyzatora pracująca ciszej. Ciepło poza budynek odprowadza część zewnętrzna, pracująca głośniej. Klimatyzatory możemy podzielić na różne sposoby, np. na klimatyzatory ścienne, klimatyzatory sufitowe, przypodłogowo-sufitowe. Obecnie klimatyzacja w domu lub w biurze nie jest traktowana jako zbędny luksus – jeśli nie mamy możliwości zainstalowania stałego urządzenia, bez problemu znajdziemy klimatyzatory przenośne w korzystnych cenach, które wyposażone są w adaptery okienne. To proste urządzenia wyposażone funkcję chłodzenia, grzania, wentylacji, a nawet osuszania, które pozwalają zachować komfort przebywania we wnętrzach o każdej porze roku. Na koniec warto też wspomnieć, że instalacja klimatyzatora z odpowiednimi filtrami w domu może szczególnie pomóc osobom, które zmagają się z astmą oskrzelową lub innymi chorobami dróg oddechowych oraz alergikom.

Podziel się