Materiał Partnera Nowoczesne budownictwo inżynieryjne – zastosowanie prefabrykatów wielkogabarytowych

Nowoczesne budownictwo inżynieryjne – zastosowanie prefabrykatów wielkogabarytowych

Nowoczesne budownictwo inżynieryjne stara sprostać się wyzwaniu tworzenia wysokich jakościowo i estetycznie budynków, przy zoptymalizowanym budżecie i czasie prac. W naszej strefie klimatycznej, gdzie roboty często w okresie zimowym są wstrzymywane, jest to szczególnie ważne. Nic dziwnego, że dzisiaj z każdym rokiem branża produkcyjna prefabrykatów betonowych i żelbetonowych, wzrasta nawet o kilkanaście procent.

Czym jest technologia prefabrykacyjna?

Technologia prefabrykacyjna, przede wszystkim cechuje się takim sposobem wznoszenia budynków, aby ich projektowy podział, był dzielony na części oraz elementy funkcjonalne specjalizowane. To zaś pozwala tworzyć gotowe konstrukcje wielkogabarytowe w warunkach zakładowych, co później po odpowiednim transporcie, pozwoli na przeprowadzenie zoptymalizowanych czasowo procesów montażowych. Wszystkie elementy specjalizowane, są bowiem łączone, a nie budowane, co ogranicza znacznie ilość i koszty robót. Do wielkogabarytowych prefabrykatów betonowych, można zaliczyć zaś słupy prefabrykowane, płyty drogowe, kręgi betonowe, stopy prefabrykowane, czy też ściany oporowe. Średniej wielkość elementami tejże dynamicznie rozwijającej się techniki, są: płyty ścienne kanałowe, płyty chodnikowe, nadproża, płyty YOMBA, płyty stropowe kanałowe, obrzeża, rygle, czy też podciągi. Warto przy tym zauważyć, że prefabrykaty betonowe i żelbetonowe, stosowane są w dziedzinie budownictwa wodnokanalizacyjnego, budownictwa komercyjnego, budownictwa liniowego, budownictwa gospodarczego, a także publicznego i mieszkaniowego.

Produkcją wysokich jakościowo prefabrykatów, między innymi tzw. Zintegrowanego Systemu Budownictwa Ogólnego, zajmują się tylko nowoczesne firmy, takie jak ELMENTY BUDOWLANE FRYSZTAKprzedsiębiorstwo realizujące nietypowe zamówienia klientów, w tym te dotyczące betonu towarowego do klasy B-500!

Zalety technologii prefabrykatów betonowych

Do głównych zalet technologii prefabrykacyjnej zalicza się:

  • skrócenie czasu realizacji inwestycji przy obniżonych kosztach,
  • łatwość łączenie technologii prefabrykacyjnej z technikami monolitycznymi (tradycyjnymi),
  • uzyskiwanie zwiększonej nośności i trwałości konstrukcji,
  • krótsze procesy projektowe dzięki możliwości typizacji elementów,
  • powtarzalność rozwiązań konstrukcyjnych prowadząca do: tworzenia wysokiej jakości prefabrykatów, kontrolowania stosowanych elementów, a także do szybszego wykonawstwa o podwyższonej jakości (możliwość tworzenia setek niemalże identycznych konstrukcji o identycznych parametrach technicznych). 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas