Materiał Partnera Nitownice pneumatyczne. Kryteria wyboru

Nitownice pneumatyczne. Kryteria wyboru

Nitownice służą do łączenia elementów z różnych materiałów – od tkanin po blachy, a nawet stalowe belki i wsporniki. Nity zapewniają mocne i pewne łączenie, a nitownice sprawiają, że praca jest szybka, lekka i powtarzalna. Szczególnie godne polecenia są nitownice pneumatyczne. Czym się kierować przy wyborze takiego urządzenia? Jakie parametry są ważne w codziennej praktyce np. w warsztacie?

Nitownica pneumatyczna – dlaczego jest lepsza od mechanicznej?

Nitownice ręczne przypominają pistolety. Naciśnięcie spustu powoduje „wystrzelenie” nitu i zakucie jego końcówki. To wygodne niewielkie urządzenia, dzięki którym praca jest szybka, sprawna i stosunkowo lekka.

Może stać się jeszcze lżejsza, jeśli zamiast nitownicy pracującej dzięki sile rąk operatora wybierzemy taką, w której wykorzystano układ pneumatyczny. Wówczas osoba pracująca z nitownicą nie musi wkładać wysiłku w tworzenie łączeń nitowych, ponieważ urządzenie działa dzięki energii sprężonego powietrza.

Brak konieczności użycia siły fizycznej w pracy z nitownicą pneumatyczną sprawia, że wydajność wzrasta – mówi specjalista z Darkomp. – Można wykonać więcej łączeń, bo zmęczenie nie pojawia się tak szybko. To inwestycja zwracająca się zarówno dzięki wyższej wydajności, jak i lepszym warunkom pracy. Lżejsza praca to lepsza atmosfera i zadowolona załoga.

Czym się kierować przy wyborze nitownicy pneumatycznej? O tym dalej!

Kryteria wyboru nitownicy pneumatycznej

Wybierając nitownicę pneumatyczną (ale nie tylko), należy najpierw zwrócić uwagę na to, czy obsługuje ona nity potrzebne w danym zakładzie produkcyjnym lub serwisie. Nity mają różne średnice – od bardzo małych stosowanych np. przy łączeniach tekstyliów i detali urządzeń po ogromne nity spajające konstrukcje okrętów i mostów.

Kolejny parametr istotny przy wyborze nitownicy pneumatycznej to ciśnienie podawane w barach. Im wyższe, tym większa „moc” urządzenia. Należy też zwrócić uwagę na to, jaką siłę docisku zapewnia nitownica. Za przykład godnego polecenia sprzętu może tu posłużyć nitownica pneumatyczna Scorpio YU-RV101. Zapewnia ona ciśnienie 6,3 barów oraz 850 kilogramów siły docisku.

Nie należy też pomijać rozmiarów nitownicy pneumatycznej oraz jej masy. Ponieważ urządzenie jest obsługiwane ręcznie, jego ciężar oraz ergonomia powinny zapewniać wygodną pracę. Zbyt ciężka nitownica szybko wywoływałaby zmęczenie, spowalniała pracę i mogłaby się przyczyniać do nadwyrężania zdrowia operatora. Wspomniany model waży zaledwie 1,5 kilograma, a jego konstrukcja z dużym wygodnym spustem jest dostosowana do budowy ciała, specyfiki pracy i długiego użytkowania.

Podziel się