Artykuł sponsorowany Najważniejsze parametry techniczne kotłów grzewczych

Najważniejsze parametry techniczne kotłów grzewczych

Co można uznać za najważniejsze w wyborze kotła grzewczego? Dla wielu liczy się ogólny komfort użytkowania, sprawność cieplna, stałopalność czy moc grzewcza. Należy je dobrać nie tylko do własnych oczekiwań, ale przede wszystkim do powierzchni, którą trzeba ogrzać. Co więcej, zakup mocniejszego urządzenia nie zawsze ma uzasadnienia, a skąpienie na jego mocy może spowodować uszkodzenie. Znajomość parametrów zapewnia zadowolenie w użytkowaniu kotła.

Co jest najważniejsze w wyborze kotła grzewczego?

Kluczowe okazują się poniższe parametry:

  • moc;

  • sprawność cieplna;

  • stałopalność;

  • sposób dostarczenia paliwa;

  • częstotliwość konserwacji i serwisu;

  • rodzaj paliwa.

Według producenta kotłów grzewczych c.o. „Zgoda Wieprz” moc kotła to najważniejszy parametr tego rodzaju urządzeń. Podawana jest zawsze w kW i dobiera się ją pod kątem kubatury budynku. Przyjmuje się, że 1 kW wystarcza na ogrzanie 25 m3. Oznacza to, że dom o powierzchni 100 m2, który ma kubaturę ok. 260 m3, potrzebuje pieca o mocy 10 kW. To jednak nie wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pieca.

Pozostałe parametry techniczne kotłów grzewczych

Poza mocą każdy Inwestor musi również uwzględnić stałopalność urządzenia i sprawność cieplną. Dla przykładu kotły grzewcze sprzedawane na Śląsku przez firmę „Zgoda Wieprz” zapewniają maksymalny stopień sprawności i stałopalności, dopasowany do wykorzystywanego paliwa stałego. Należy pamiętać, że sprawność kotła ma bezpośrednie przełożenie na jego wydajność i koszty ogrzewania. Poza tym warto sięgać po urządzenia, których nie trzeba obsługiwać co kilka godzin. Do paliwa stałego takiego jak pellet, węgiel czy ekogroszek stosuje się zasobniki i podajniki automatyczne, których praca regulowana jest sterownikiem. Ich stałopalność utrzymywana jest na wysokim poziomie, co czyni je komfortowymi w użytkowaniu.

Dla własnej wygody warto też uwzględnić częstotliwość czyszczenia i konserwacji kotła grzewczego. Niektóre z nich trzeba obsługiwać co kilka godzin (kotły na drewno), a inne co kilka dni (pellet, ekogroszek). Mowa nie tylko o dokładaniu paliwa do kotła, ale również o uciążliwym czyszczeniu z pozostałości po procesie spalania.

Wszystkie te czynniki należy dopasować do jeszcze jednej kwestii – dostępnego miejsca w kotłowni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas