Materiał Partnera Jak wygląda w praktyce ogrzewanie domu z rekuperacją?

Jak wygląda w praktyce ogrzewanie domu z rekuperacją?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to doskonała alternatywa dla tradycyjnej wentylacji kominowej. Rekuperacja jest rozwiązaniem nie tylko wygodniejszym, ale i znacznie zdrowszym, niż wentylacja kominowa. Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Jak w praktyce wygląda ogrzewanie budynku, w którym zainstalowano system rekuperacji? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.

Wentylacja mechaniczna, a grawitacyjna

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy. Rozwiązanie to ma jednak wiele wad, wśród których wymienić warto choćby wychładzanie pomieszczeń i nieusuwanie wilgoci. By wymienić powietrze w domu, musisz wietrzyć, otwierając okno. Wtedy wpuszczasz do domu nie tylko zimne powietrze, wymagające ogrzania, ale także zanieczyszczenia generowane m. in. przez starszej generacji piece sąsiadów.

Tradycyjna wentylacja w żaden sposób nie filtruje i nie oczyszcza powietrza. Jeśli na zewnątrz jest smog lub inne zanieczyszczenia i alergeny, po otwarciu okna wszystko znajdzie się w Twoim domu. Rozwiązaniem, które umożliwi skuteczną wymianę powietrza w domu, jego oczyszczenie i ogrzanie, jest montaż systemu rekuperacji. Sprawdzoną i polecaną firmą, świadczącą kompleksowe usługi w zakresie montażu, serwisu i konserwacji instalacji grzewczych oraz systemów rekuperacji, jest MJ System z Olsztyna.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to system służący wymianie zużytego, zanieczyszczonego powietrza, na czyste i świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Sercem całego systemu jest urządzenie zwane rekuperatorem, które wymienia powietrze w dwóch kierunkach równocześnie. Pierwszy strumień to powietrze zimne i czyste zaciągane z zewnątrz budynku, drugi zaś to powietrze ciepłe, lecz zużyte i wilgotne, pochodzące z wewnątrz pomieszczeń, wyciągane przez tak zwane anemostaty. Strumienie powietrza nie mieszają się, lecz spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła wyłącznie po to, by wymienić się energią cieplną. Od wymiennika ciepła biegną kanały wentylacyjne, za pośrednictwem których świeże, przefiltrowane, oczyszczone i już ogrzane powietrze, rozprowadzane jest po całym domu.

Rekuperacja stanowi doskonały sposób na czyste i świeże powietrze w domu, bez konieczności otwierania okien. Ale nie tylko! Jej montaż wiąże się bowiem także ze sporą oszczędnością. Zamiast wypuszczać ciepło na zewnątrz, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej, tutaj energia jest odpowiednio pożytkowana, co bez wątpienia ma wpływ na zmniejszenie wydatków ponoszonych w związku z ogrzewaniem budynku zimą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas