Materiał Partnera Najważniejsze korzyści wynikające z instalacji kolektorów słonecznych

Najważniejsze korzyści wynikające z instalacji kolektorów słonecznych

Kolektor słoneczny to produkt, którego zasadniczym zadaniem jest wytwarzanie ciepła. Najczęściej stosowany jest do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Jednakże komponenty mogą być również używane do czasowego ogrzewania budynków. Innym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody basenowej. Alternatywa ta zapewnia bardzo dużo korzyści. Jakie zalety otrzymuje się dzięki instalacji kolektorów słonecznych?

Lokalizacja kolektorów słonecznych

Instalacje solarne można montować w różnorodnych miejscach. W tym przypadku trzeba jednak uwzględniać pewną zasadę. Ważne jest to, żeby skierowane one były na południe (plus minus 45 stopni). Kąt nachylenia musi być zbliżony do 40 stopni. Dzięki temu zadba się o optymalne możliwości sprzętu. Instalacja najczęściej wykonywana jest na dachu. Gdy nie ma takiej alternatywy, niejednokrotnie montowane są na terenie posesji bądź z wykorzystaniem zestawów mocujących na płaskim dachu. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak Instal Solar, która oferuje niezwykle innowacyjne rozwiązania w tym zakresie.

Zasada działania i zalety instalacji solarnych

Kolektory słoneczne pozwalają na przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię cieplną. Może być ona w konsekwencji wykorzystana do ogrzewania wody użytkowej, basenowej oraz pomieszczenia. Mogą być eksploatowane przez cały rok. W związku z tym wskazane komponenty podłącza się do układów charakteryzujących się oddzielnym obiegiem pierwotnym, w którym zasadnicze znaczenie wykazuje niezamarzający płyn.

Stosowane są w miejscach narażonych na duże zużycie ciepłej wody, a więc na fermach zwierząt gospodarskich, domkach jednorodzinnych, hotelach, pensjonatach, czy też obiektach sportowych.

Prezentowany system może także skutecznie dogrzewać obiekty przez kolektory słoneczne podłączone do centralnego ogrzewania. W przypadku, gdy rozwiązanie zostanie zamontowane w obiektach niezamieszkałych, na przykład domkach rekreacyjnych uchronimy je przed zawilgoceniem i tworzeniem się pleśni. W czasie zimy przyczynimy się natomiast do podwyższenia temperatury wewnątrz.

Podkreślić należy także, że obniżymy koszty ogrzewania wody użytkowej o blisko 90 procent, natomiast pomieszczenia o około 40 procent.

Charakterystyka kolektorów płaskich i próżniowych

Kolektory płaskie wyróżniają się dużą powierzchnią absorpcyjną. W tym przypadku obecny jest miedziany absorber z powierzchnią pokrytą powłoką wyróżniającą się wysoką selektywnością. Do obudowy stosuje się profile aluminiowe.

Kolektory próżniowe mają przestrzeń między rurami szklanymi stanowiącymi izolację cieplną. Ciepło przetwarzane jest przez lamele aluminiowe. Czynnik grzewczy przepływa przez wewnątrz szklanej rury.

Opracowanie:

Instal Solar Łukasz Snopek

Porąbki 2

Podziel się