Materiał Partnera Dlaczego ważne jest odwodnienie terenu przed rozpoczęciem prac budowlanych i na czym polega?

Dlaczego ważne jest odwodnienie terenu przed rozpoczęciem prac budowlanych i na czym polega?

Jeszcze kilkanaście lat temu, budowanie osiedli na terenach zawierających sporą ilość płytko osadzonych wód gruntowych było niemal niemożliwe. Woda nie tylko przeszkadzała w pracach budowlanych, ale również miała tendencję do wybijania w piwnicach i garażach osadzonych poniżej poziomu gruntu. Dziś istnieją firmy, które w szybki sposób osuszą teren i stworzą najlepsze warunki do rozpoczęcia budowy nowego osiedla.

Jak odwadniać teren przed rozpoczęciem budowy?

Metody odwadniania terenu zależą od wyposażenia usługodawcy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie instalacji igłofiltrowej. Używa jej między innymi firma ETOR, której główna siedziba znajduje się w Sicienku niedaleko Bydgoszczy. Cały system składa się z elementów, takich jak: igłofiltry, kolektory ssące, łączniki elastyczne, kolana, korki, uszczelki oraz osprzęt do wpłukiwania. Akcesoria te są zaopatrzone w agregat pompowy, który odprowadza wodę i stosunkowo szybko pozwala obniżyć jej poziom do wartości, która umożliwia osuszenie wykopu i dalsze wykonywanie standardowych prac budowlanych, wiążących się z powstawaniem nowego osiedla.

Jak działa system instalacji igłofiltrowej:

  1. Igłofiltry są wprowadzane do gruntu na określoną głębokość, dostosowaną do głębokości wód na danym terenie.
  2. Część ta jest następnie przyłączona do kolektora ssącego, napędzanego za pomocą agregatu pompowego.
  3. Pompy działają tak długo, aż poziom wody obniży się do określonej wysokości.

Pompy igłofiltrowe są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy budują osiedla w pobliżu już zamieszkanych budynków, gdyż są wyjątkowo ciche, w porównaniu do starszych metod osuszania gruntu.

Czy można zapobiegać nawrotowi wód gruntowych?

Jedną z największych zalet osuszania terenu za pomocą instalacji igłofiltrowej jest jej trwałość. Poziom wód gruntowych obniża się dłużej, niż w przypadku wypompowywania wody wyłącznie z powierzchni wykopu. Dawniej wykopy osuszono zwykłymi pompami, które usuwały wyłącznie tę wodę, która zebrała się w widocznym i dostępnym miejscu. Dzięki igłofiltrom możliwe jest dotarcie do głębokich warstw gruntu. Należy jednak pamiętać, że jeśli teren jest zasobny w wody gruntowe, konieczna będzie odpowiednia izolacja piwnic oraz innych części budynków, które powstaną poniżej poziomu gruntu. Nie istnieje bowiem skuteczny sposób na trwałe pozbycie się wody i może ona napływać nawet z oddalonych rejonów, zwłaszcza jeśli osiedle jest budowane w dolinie. Obecnie wszystkie firmy budowlane dbają o odpowiednie zabezpieczenie murów przed podmakaniem.

Opracowanie:

P.w Etor - Instal Radosław Lange

Sicienko , Bydgoska 9 lok. C

Podziel się