Artykuł sponsorowany Najważniejsze informacje na temat budowy studni głębinowych

Najważniejsze informacje na temat budowy studni głębinowych

Inwestycja w studnie głębinową jest bardzo opłacalna. Domy jednorodzinne czy też gospodarstwa rolne mogą zaopatrzyć się dzięki niej w wysokiej klasy wodę pitną, która będzie całkowicie darmowa. Jedynymi kosztami, które należy ponieść, są te związane z eksploatacją całej studni oraz oczywiście te dotyczące jej budowy. Eksperci zajmujący się wydobyciem wody głębinowej podkreślają jednak, że pieniądze poniesione na inwestycje zwracają się w kilka lat.

Rodzaje studni budowanych w Polsce  

Rodzajów studni jest kilka, a każda z nich różni się sposobem pozyskiwania wody, konstrukcją, a także głębokością, z której pobierana jest woda. Obecnie odchodzi się od budowy studni kopanych oraz abisyńskich, ponieważ woda jest z ich wykorzystaniem pobierana z nisko położonych warstw wodonośnych. Studnie te nie są wystarczająco wydajne, a jakość wody nie należy do najwyższej.

Znacznie lepszymi studniami są zaś te artezyjskie, które pobierają wody z bardzo głęboko położonych warstw wodonośnych i to pod wysokim ciśnieniem hydrostatycznym ułatwiającym wydobycie. Niestety tzw. wody artezyjskie są w Polsce rzadkością, a inwestorzy dzisiaj stawiają na innowacyjne studnie wiercone głębinowe, które pobierają surowiec z warstw wodonośnych położonych na głębokości nawet poniżej 20 metrów. By móc wydobywać wodę trzeba wykonać specjalny otwór wiertniczy, do którego wprowadzone zostaną rury. Z czego jeszcze składa się studnia głębinowa?


Konstrukcja studni głębinowej

Studnia wiercona głębinowa składa się z wielu elementów, które montowane są w kilku warstwach gruntu. Cała konstrukcja przechodzi przez humus, przez pierwszą warstwę wodonośną, warstwę nieprzepuszczalną, drugą warstwę wodonośną, kolejną warstwę nieprzepuszczalną, kończąc się na trzeciej warstwie wodonośnej. Obudowa wraz z pokrywą na powierzchni działki stanowią podstawę dla kolejnych podziemnych elementów studni. Zalicza się do nich rurociąg tłoczny pompy głębinowej, rurę pełną PCV, rurę filtracyjną PCV, a także zawór zwrotny. Prócz tego niebywale ważny jest system filtrów oraz oczywiście pompa głębinowa, której zadaniem jest dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem na powierzchnię.

Przy budowie nowoczesnych studni głębinowych ważne jest też stworzenie bezpośredniego przyłącza do domu. Instalacja wyposażona powinna być w aparaturę kontrolno-pomiarową, zawory antyskażeniowe, naczynie wzbiorcze i w wiele innych ważnych podzespołów wodociągowych.

Etapy wykonania studni głębinowej

Budowę studni głębinowej powinno się powierzyć firmie, która jest w stanie zagwarantować inwestycję pod klucz. W takim modelu współpracy wykonawca zajmie się każdym etapem prac. Wypełni on w imieniu inwestora formalności urzędowe, a także przygotuje odpowiednie projekty i badania geologiczne. Na kompleksową pomoc liczyć mogą klienci doświadczonego zespołu TRUSTINVEST, który podejmuje się właśnie zleceń tworzenia studni głębinowych pod klucz. Jak wygląda taka inwestycja?

Tworzenie studni głębinowej rozpoczyna się od wypełnienia wszystkich formalności i wytyczenia miejsca dla studni. Przepisy jasno określają, w jakich obszarach działki można, a w jakich nie można wykonywać odwierty. Po ich stworzeniu wykonawca musi zamontować zaś specjalną rurę osłonową, a także kolumnę studzienną. Całość musi być obsypana żwirem filtracyjnym. Otwór studzienny z betonu lub kompozytu wymaga zaś dobrego uszczelnienia. Po zamontowaniu wszystkich elementów studni głębinowej rozpoczyna się proces pompowania oczyszczającego. To wtedy ostatecznie można określić wydajność studni.

Przyłączenie studni głębinowej do instalacji domowej

W przypadku satysfakcjonującego wyniku wydajności studni uzupełniana jest ona o określony model pompy głębinowej. Wykonawca przechodzi też do prac wykończeniowych i przekazuje inwestycje instalatorom wodno-kanalizacyjnym. Kolejne etapy związane są bowiem ze stworzeniem solidnego przyłącza.

Inwestycja kończy się rozruchem studni, kalibracją, instruktażem obsługi dla domowników, a także wyznaczeniem planów konserwacji i przeglądów. Ważne jest też okresowe badanie czystości wody. O to jednak nie trzeba się martwić. Firmy zajmujące się tworzeniem studni, zanim rozpoczną całą inwestycję, najpierw określą poziom jej opłacalności. Jakość  wody to zaś jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas