Materiał Partnera Jakie są zalety i wady posiadania studni głębinowej?

Jakie są zalety i wady posiadania studni głębinowej?

Budując dom jednorodzinny, nie zawsze można skorzystać z gotowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji bardzo praktycznym rozwiązaniem problemu związanego z koniecznością zagwarantowania sobie stałego dostępu do wody jest wykonanie studni głębinowej. Decydując się na takie podejście, warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady tej technologii. Jakie zatem czynniki uznaje się za najistotniejsze?

Jakie są największe plusy studni głębinowych?

Dobrze zaprojektowana, rzetelnie wykonana i wydajnie funkcjonująca studnia głębinowa pozwoli użytkownikom na szybkie zgromadzenie sporych oszczędności finansowych. Jak to możliwe? Chodzi oczywiście o to, że jedyny stały koszt poboru wody ze złóż podziemnych, to wydatki na energię elektryczną niezbędną do zasilania pompy. Nowoczesne studnie głębinowe stanowią również doskonałą gwarancję pełnej niezależności. Właściciel domu nie musi się obawiać m.in. o spadki ciśnienia w sieci wodociągowej czy też o podwyżki cen za dostarczaną wodę.

Ponadto studnie charakteryzują się niską awaryjnością, a codzienne korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne. Wbrew powszechnie panującej opinii do wykonania odwiertu nie potrzeba również ogromnej przestrzeni. Popularne głębinówki coraz częściej spotyka się na posesjach prywatnych, gdzie wielkość działki nie przekracza 700-800 metrów kwadratowych. Jest to sprawdzone i praktyczne rozwiązanie, które przez szereg lat zdążyło już udowodnić swoja wysoką wartość użytkową. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Studnie głębinowe – wady

W przypadku studni głębinowych ilość wad jest znacznie mniejsza niż odnoszonych korzyści, aczkolwiek wszyscy zainteresowani powinni zdawać sobie sprawę z kilku najistotniejszych kwestii. Po pierwsze, za dość problematyczne uznaje się wysokie koszty rozpoczęcia inwestycji, które w zależności od wielu czynników technicznych, mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że wydatki zaczynają zwracać się natychmiast po skończonych pracach, nie jest to problem znaczący. Po drugie natomiast nierzadko zdarzają się sytuacje, w których pozyskiwana woda charakteryzuje się niezbyt dobrą jakością.

Jeśli przeprowadzone badania potwierdzą, iż znajdują się w niej nadmiar żelaza oraz manganu, to użytkownik będzie musiał poświęcić jeszcze większe środki na zakup i montaż stacji uzdatniającej. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Zakładu Usług Hydrogeologicznych, studnia głębinowa nie musi być traktowana jedynie w kategoriach alternatywy dla podłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej. Współcześnie wielu inwestorów decyduje się na wybudowanie studni, która ma pełnić funkcję uzupełniającą dla całej instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas