Artykuł sponsorowany Na czym polega spawanie technologią MIG?

Na czym polega spawanie technologią MIG?

Połączenie spawane to rodzaj złącza, które powstaje poprzez miejscowe stopienie i zestalenie materiałów, czyli spawanie. Stosowane jest w połączeniach metali, głównie stali, oraz tworzyw sztucznych. Wyróżniamy kilka jego rodzajów, a jednym z powszechnie stosowanych jest spawanie technologią MIG, czyli sprawnie elektryczne w osłonie gazów obojętnych.

Czym jest spawanie technologią MIG

Spawalnictwo ma duże znaczenie i szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywane jest między innymi w budownictwie do montażu konstrukcji stalowych. Usługi spawalnicze prowadzą specjalistyczne firmy, takie jak Waw-Spaw.

Wyróżniamy w spawalnictwie wiele metod spawania: gazowe, elektryczne, elektrycznogazowe, laserowe, łukowo-wodorowe, elektronowe, hybrydowe, plazmowe, termitowe oraz żużlowe. Spawanie technologią MIG należy do zakresu spawania elektrycznego, gdzie wraz z technologią MAG  oraz TIG, a także spawaniem drutem rdzeniowym należy do grupy spawania w osłonie gazów. Oznacza to, że łuk elektryczny jarzy się między spawanym materiałem a elektrodą, która ma postać drutu. Zarówno łuk, jak i jeziorko ciekłego metalu chronione są przez strumień gazu. W przypadku metody MIG jest to gaz obojętny – argon lub hel. Dzięki dobraniu odpowiednich drutów elektrodowych oraz gazów osłonowych może być wykorzystywana do łączenia większości metali.

W spawaniu tą metodą wykorzystywany jest prąd o natężeniu w granicach od 40 do 500 A i napięciu między 14 a 28 V. Uzyskana moc cieplna wynosi dokładnie 1,25 kW. Jako elektroda wykorzystywany jest zazwyczaj drut o średnicy od 0,6 do 4 mm. Technologia MIG pozwala na spawanie z prędkością minimalną 0,2 mm na minutę oraz maksymalną – 0,5 mm na minutę. Natężenie przepływu gazu osłonowego waha się między 12 a 30 l na minutę.

Zastosowanie technologii MIG

Spawanie metali jest elementem procesów produkcyjnych różnego rodzaju przedmiotów. Tam między innymi zastosowanie znajduje technologia MIG, gdzie jest wykorzystywana w liniach technologicznych oraz pracach montażowych. Może być ponadto używana w spawaniu automatycznym i półautomatycznym.

Uzyskane tą metodą spoiny cechuje dobra jakość, a samo spawanie jest bardzo wydajne. Metoda ta może być wykorzystywana do spawania elementów o szerokim zakresie grubości oraz we wszystkich pozycjach.

Ma ona jednak pewne wady, które obejmują konieczność stosowania osłony przed wiatrem podczas spawania na zewnątrz oraz odpowiedniego przygotowania brzegów materiałów spawanych. Złącza spawane powstałe w spawaniu MIG mają skłonność do powstawania przyklejeń. W przypadku spawania ręcznego jakość łączenia zależy od zdolności manualnych spawacza – nie jest to może wada, ale należy wziąć tę właściwość pod uwagę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas