Artykuł sponsorowany Na czym polega skarpowanie terenu?

Na czym polega skarpowanie terenu?

Na każdym terenie budowy przed rozpoczęciem właściwych prac, konieczne jest odpowiednie ukształtowanie oraz oczyszczenie terenu. Musi on bowiem zostać przystosowany do założeń projektowych inwestycji. Jednym z takich działań jest właśnie skarpowanie, czyli tworzenie nasypów o odpowiednim nachyleniu. Roboty tego typu wymagają dużej precyzji, a także zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Kiedy wykonuje się skarpowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju prace ziemne oznaczają wykonywanie nasypów w postaci skarp. Stosuje się je zatem wszędzie tam, gdzie przy określonych projektach architektonicznych zachodzi potrzeba uzyskania konkretnego nachylenia terenu. Najczęściej ma to miejsce podczas budowy dróg czy też mostów. Niemniej jednak skarpowanie przydaje się również do zabezpieczania ścian głębokich wykopów – ponad 4 metry głębokości – przed osuwaniem się ziemi. Tego typu ukształtowanie terenu wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu, a mianowicie koparek lub minikoparek wyposażonych we właściwy osprzęt. Usługi takie oferuje między innymi firma budowlana Weroniki Bednarek, mieszcząca się w wapnicy. Tylko w ten sposób skarpowanie może przebiec bez większych komplikacji i z zachowaniem precyzji.

Jakie są zasady skarpowania terenu?

Przede wszystkim pochylenie tworzonej skarpy nie może być dowolne. Parametr ten zależy przede wszystkim od kategorii gruntu, szerokości oraz głębokości wykopu. Rodzaj terenu ma tutaj niebagatelne znaczenie, ponieważ w niektórych warunkach przed przystąpieniem do prac, geolodzy muszą wykonać obliczenia stateczności skarpy. Dzięki temu można właśnie określić bezpieczne nachylenie nasypu oraz sposoby jego zabezpieczenia przed osuwaniem. Dzieje się tak w przypadku podłoża podmokłego z wysokim poziomem wód gruntowych, gdy głębokość wykopu ma przekroczyć 4 metry. Niemniej jednak zapobieganie osunięciu się ziemi jest konieczne już w przypadku wykopów większych niż 1 metr.

Samo skarpowanie terenu zaś wykonuje się, formując nasyp stopniowo – dokładając ziemię warstwo i za każdym razem ją uklepując. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór sprzętu względem warunków gruntowych. Ważny jest nie tylko osprzęt, ale i masa maszyny budowlanej. W szczególnie trudnych okolicznościach lepiej postawić na wynajem minikoparki, która wyróżnia się mniejszymi gabarytami, ale w żaden sposób nie wpływa to na precyzję wykonywanych robót. Ponadto łyżka do skarpowania powinna zostać dopasowana do twardości podłoża, aby nie doszło do spowolnienia prac lub całkowitego braku możliwości ich przeprowadzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas