Materiał Partnera
Na czym polega rekuperacja?

Na czym polega rekuperacja?

Wentylacja jest potrzebna w każdym budynku. Jeśli jej nie ma – lub jest niesprawna np. na skutek niedrożnych przewodów wentylacyjnych – w pomieszczeniu zaczyna panować niekorzystny mikroklimat. Potęguje się ilość zanieczyszczeń w powietrzu, nawarstwia się także wilgoć, tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów, co ma negatywny wpływ na zdrowie każdego użytkownika danego pomieszczenia. Jednym z niezwodnych sposobów na zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza są systemy rekuperacyjne.

Wentylacja mechaniczna – czym jest?

Prócz problemów zdrowotnych, niewłaściwa wentylacja może także wymusić konieczność wyremontowania ścian. Zbierające się zanieczyszczenia oraz wilgoć wnikają w jej strukturę, niszcząc ją i wypaczając. Nie ulega zatem wątpliwości, że wentylacja powinna stać na wysokim poziomie – nie tylko ze wzlędów zdrowotnych, ale takżę ekonomicznych. Warto zatem w nią zawczasu zainwestować – np. zamawiając montaż systemu rekuperacji. Instalację tego rodzaju wykonują wyłącznie profesjonalne firmy działające w branży wentylacyjno‐klimatyzacyjnej, takie jak Klimamix Sp. z o.o. Powierzając dobranie odpowiednich komponentów oraz ich montaż specjalistom możemy mieć pewność, że rekuperacja będzie działała prawidłowo. Często nazywa się ją także wentylacją mechaniczną nawiewno‐wywiewną. Ta dłuższa nazwa dużo mówi o tym, jak rekuperacja działa. Wymusza ona wymianę powietrza w pomieszczeniach, która dokonywana jest niezależnie od warunków panujących w danym budynku. Procesy wywiewania starego powietrza i nawiewania nowego odbywają się tutaj w tym samym czasie, co sprawia, że działanie rekuperacji jest bardzo ekonomiczne – część energii jest odzyskiwana w trakcie wymiany powietrza.

Szczegóły funkcjonowania systemów rekuperacji

Wentylację mechaniczną nawiewno‐wywiewną umożliwia przede wszystkim rekuperator – urządzenie ustawione na zewnątrz budynku, które zajmuje się zasysaniem świeżego powietrza oraz wyrzucaniem „zużytego”. Kanały, przez które powietrze jest pobierane z naszego budynku umiejscowione są zwykle w pomieszczeniach o słabej wentylacji i narażonych na powstawanie wielu zanieczyszczeń powietrza, takich jak chociażby garderoba, łazienka czy kuchnia. Następnie przechodzi ono przez wymiennik ciepła – czyli wspomniany rekuperator – gdzie oddaje część ciepła przekazywanego powietrzu świeżemu. Powietrze to zasysane jest z zewnątrz budynku i po przejściu przez sieć filtrów zapewniającym mu wysoką jakość jest ocieplane. Trafia w ten sposób do najczęściej używanych pomieszczeń, takich jak salon, gabinet czy sypialnia. 

Podziel się