Materiał Partnera Na czym polega ocieplenie ścian domu od wewnątrz?

Na czym polega ocieplenie ścian domu od wewnątrz?

Skuteczna izolacja termiczna pomieszczeń umożliwia utrzymanie we wnętrzach optymalnej temperatury oraz wilgotności, a także pozytywnie wpływa na trwałość całej konstrukcji budynku. W nowoczesnym budownictwie istnieją dwie możliwości ocieplania ścian: z zewnątrz, czyli od strony elewacji, oraz od wewnątrz, z poziomu poszczególnych kondygnacji i lokali. Na czym polega ocieplenie ścian wewnętrznych?

Nagromadzone w pomieszczeniach ciepło może z nich ulatywać przez mury, podłogę, otwory okienne, drzwiowe oraz dach. Powstawanie mostków termicznych, czyli punktów intensywnej utraty ciepła, ma wiele negatywnych następstw i powoduje, że właściciele domów ponoszą wyższe koszty związane z utrzymaniem budynku oraz jego ogrzewaniem. Gdy duże powierzchnie, takie jak ściany wewnętrzne, nie mają odpowiedniej izolacji cieplnej, lokal szybko się wychładza zimą, a latem nadmiernie nagrzewa, w pomieszczeniach gromadzi się wilgoć, a wraz z nią bakterie, grzyby i wirusy. Aby temu zapobiec, ściany wystarczy odpowiednio zabezpieczyć.

Ocieplenie ścian wełną, styropianem lub pianą

Wśród popularnych materiałów izolacyjnych, stosowanych do ocieplania ścian wewnętrznych, najczęściej wykorzystywane są: styropian, wełna mineralna lub, nieco rzadziej, piana PUR. Spośród wymienionych materiałów styropian pozostaje najtańszy – mocowany na klej, nie wymaga budowy stelaża z drewna lub aluminium, co jest koniecznością w przypadku wełny, którą trzeba dodatkowo zabezpieczyć folią paroszczelną. Styropian wystarczy pokryć warstwą tynku cienkowarstwowego mineralnego albo akrylowego, zaś wełna zostaje obudowana ścianką z płyt kartonowo – gipsowych, które następnie są szpachlowane i malowane.

Każdorazowo przez położeniem materiałów izolacyjnych ściany trzeba pamiętać o tym, by dokładnie je oczyścić, a także w razie konieczności – zastosować odpowiednie preparaty grzybobójcze. Aby uniknąć kosztownych błędów montażowych, wykonanie skutecznej izolacji wewnątrz pomieszczeń warto zlecić zespołowi doświadczonych monterów z firmy Ber – Tom Usługi remontowo – budowlane, która wyspecjalizowała się w wykończeniach domów pod klucz.

Zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych

Nawet najlepiej ocieplone ściany nie uchronią pomieszczenia przed utratą ciepła, jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację otworów okiennych i drzwiowych. Już na etapie planowania remontu warto rozważyć więc wymianę starych okien oraz drzwi wyjściowych lub w trakcie ocieplania ścian uszczelnić je i wyregulować okucia.

Strefa styku ścian, parapetów i okien wymaga szczególnej uwagi – to właśnie tędy wycieka znaczna część nagromadzonego w domu ciepła. W razie wykrycia nieszczelności pracownik firmy budowlanej stosuje piankę uszczelniającą oraz narzuca tynk w taki sposób, by nie doszło do nieestetycznych pęknięć.

Opracowanie:

Podziel się