Artykuł sponsorowany Na czym polega docieplanie budynku metodą ETICS?

Na czym polega docieplanie budynku metodą ETICS?

Wielu inwestorów prywatnych oraz deweloperów zastanawia się jaki sposób termoizolacji będzie najskuteczniejszy, a jednocześnie spełni normy wytyczane przez Unię Europejską. Jedną nich jest docieplenie metodą lekką mokrą, coraz częściej określanej skrótem ETICS. Tego rodzaju technologia sprawdza się niemal w przypadku każdego budynku, a poza tym daje wymierne korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne.

Elementy termoizolacji ETICS

Inaczej nazywa się ją technologią lekką mokrą lub bezspoinową (BSO). Stanowi najpopularniejszy sposób dociepleń współczesnych budynków, zarówno tych dopiero wznoszonych, jak i już istniejących. Dzięki niej można uzyskać zadowalające parametry pod względem energooszczędności, a właśnie ekologiczne budownictwo jest teraz niezwykle cenione. Tego rodzaju termoizolacja składa się z trzech podstawowych warstw, z czego ta znajdująca się najbliżej muru to materiał izolacyjny, czyli wełna mineralna lub styropian. Kolejną tworzy elastyczna siatka zbrojeniowa z włókna szklanego bądź ewentualnie tworzywa sztucznego. Całość pokryta jest trzecią, czyli tynkiem cienkowarstwowym oraz farbą elewacyjną. Najważniejsze, aby wszystkie materiały użyte do docieplenia budynku pochodziły od jednego producenta.

Przeprowadzenie prac

Wykonanie termoizolacji metodą ETICS wymaga jednak odpowiednich warunków pogodowych, dlatego warto, planując je, wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne. Przede wszystkim temperatura powinna mieścić się w granicach 5-30 stopni. Należy unikać jednak jej dużych wahań, jak również zbyt wysokiej wilgotności powietrza oraz silnego wiatru. To wszystko może spowodować trwałe uszkodzenie ocieplenia. Równie ważne jest przygotowanie podłoża, czyli jego wyczyszczenie i osuszenie. Ponadto na istniejących budynkach należy sprawdzić stan tynku – odpadające fragmenty należy skuć. Docieplanie w technologii lekkiej mokrej wymaga sporego doświadczenia. Wszelkie błędy wykonawcze ujawniają się dopiero pod dłuższym czasie, a ich usunięcie jest nie tylko skomplikowane, ale również trudne. Nie warto ryzykować chęcią usilnego zaoszczędzenia i lepiej zatrudnić do wykonania termoizolacji wykwalifikowanych fachowców, na przykład z firmy budowlanej Fudal, oferującej swoje usługi w województwie małopolskim.

Efekty metody lekkiej mokrej

Przede wszystkim do głównych zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć znaczne zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie. Wynika to ze znacznego ograniczenia strat ciepła, ponieważ profesjonalnie wykonana termoizolacja oznacza brak mostków termicznych. To też przekłada się na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku niezależnie od pory roku i pogody. Istotny jest również fakt, że ocieplenie wspomaga walkę ze smogiem, dlatego termomodernizacja domów jednorodzinnych jest wspierana poprzez dofinansowania rządowe. Ponadto wykończona za pomocą tynków cienkowarstwowych elewacja staje się zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Tak więc system ETICS nie tylko zapewnia energooszczędność, ale również estetyczny wygląd budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas