Materiał Partnera Na czym polega czyszczenie dachu?

Na czym polega czyszczenie dachu?

Dach pełni bardzo ważną funkcję, jednakże jak każdy inny element budynku, ulega szkodliwemu wpływowi czasu. Choć niektóre rodzaje pokrycia dachowego są w stanie przetrwać nawet sto lat, to wciąż kluczową kwestią, decydującą o ich żywotności i prezentacji, jest odpowiednia konserwacja. Istotną sprawą jest regularne czyszczenie tej powierzchni. Zanieczyszczenia dachu nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak obserwując tę część budynku z lotu ptaka, łatwo zauważylibyśmy zabrudzenia, które stopniowo wpływają na wytrzymałość całej konstrukcji. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym informacjom na temat czyszczenia dachu. 

Dlaczego powinniśmy czyścić dach?

Pokrycie dachowe, które od wielu lat nie zostało umyte, nie prezentuje się estetycznie. Posiada ono liczne zabrudzenia, takie jak mech, ptasie odchody, liście czy też kurz. Ponadto może pojawić się także grzyb. Te czynniki wpłyną nie tylko na walory estetyczne dachu naszego domu, ale również mogą naruszyć jego strukturę. W wyniku zaniedbania, generalny remont lub całkowita wymiana pokrycia dachowego stają się konieczne znacznie wcześniej, niż zakładalibyśmy. Proces ten natomiast nie należy do najtańszych. Po umyciu dach możemy zaimpregnować – w ten sposób zabezpieczymy go przed powstawaniem szkodliwych zanieczyszczeń w przyszłości. 
Warto jednak powierzyć wykonanie tych prac solidnej firmie, takiej jak Evolux, która dokona oceny stanu naszego dachu i dobierze najbardziej skuteczną metodę mycia. Z uwagi na nasze bezpieczeństwo, nie powinniśmy samodzielnie zabierać się za czyszczenie dachu. Bez odpowiedniego przeszkolenia, praca ta może wiązać się z ogromnym ryzykiem. Wykwalifikowani specjaliści zrobią to szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Kiedy należy czyścić dach?

To zależy od wielu czynników. Istotny jest rodzaj pokrycia dachowego, jaki posiadamy. Ponadto, należy wziąć pod uwagę lokalizację domu. Tereny zalesione zdecydowanie sprzyjają powstawaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń – poprzez bujną roślinność oraz podwyższoną wilgotność powietrza. Ogólnie zakłada się jednak, iż czyszczenie dachu powinno odbywać się co kilka lat. Dzięki temu zarówno wygląd naszego dachu, jak i jego stan techniczny, będzie zadowalający przez długie lata. 

Opracowanie:

Podziel się