Artykuł sponsorowany Na czym polega adaptacja poddasza i jak ją przeprowadzić?

Na czym polega adaptacja poddasza i jak ją przeprowadzić?

W wielu domach w naszym kraju poddasze funkcjonuje jako strych, miejsce do składowania rzeczy czy suszenia bielizny. Czasem pojawia się jednak potrzeba pozyskania dodatkowej powierzchni. Wówczas warto pomyśleć nad adaptacją poddasza i stworzeniem tam przytulnych pomieszczeń. Jest to jednak spore wyzwanie, gdyż wymaga to gruntownego remontu. Jak przebiegają prace remontowe w takim przypadku? Na co musimy być przygotowani?

Ocena stanu poddasza

Przede wszystkim początkowo należy sprawdzić, czy ta przestrzeń w ogóle nadaje się się do spełniania funkcji użytkowych. Kontrolowany jest wówczas stan wilgoci, gdyż zbyt zawilgocona powierzchnia nie służy ani naszemu zdrowiu, ani wytrzymałości i żywotności całej konstrukcji. Ponadto poddasze musi zostać przecież dodatkowo ocieplone, a więc dach musi być w na tyle dobrym stanie, aby to wytrzymać. Dlatego też należy również sprawdzić jego szczelność – w razie potrzeby konieczna będzie naprawa przed rozpoczęciem remontu. Musimy wziąć pod uwagę kwestię wygody i funkcjonalności użytkowego poddasza – a więc jego wysokość, która powinna wynosić nie mniej, niż 2m. 

Sprawy formalne

W celu zmiany funkcji poddasza konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Musimy załatwić wszelkie formalności przed rozpoczęciem prac, a więc powinniśmy:
  • uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania,
  • uzyskać zgodę na poszczególne prace budowlane,
  • poinformować organ podatkowy o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku. 
Potrzebujemy również otrzymać pozwolenie na budowę w przypadku, gdy zmieniany jest układ obciążeń, wprowadzane są ingerencje w instalacje czy bezpieczeństwo pożarowe.

Przebieg prac

Adaptacja poddasza to skomplikowany proces. Ważne jest tu zachowanie odpowiedniej kolejności prac, a także precyzyjności ich wykonania. W tym celu warto zaufać fachowcom, takim, jak specjaliści z firmy Remonty Budowlane Agar – dzięki temu mamy gwarancję poprawnego przebiegu całego remontu. Jeżeli poddasze nadaje się do spełniania funkcji użytkowych i uzyskaliśmy już wszystkie wymagane zgody, to możemy przejść do części właściwej. Początkowo cała konstrukcja dachowa powinna być wzmocniona lub kompletnie przebudowana. Wtedy również konieczne jest doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu. Wykonywane są otwory okienne, w których następnie montujemy okna. Konieczne jest także ocieplenie poddasza. Po zakończeniu prac izolacyjnych i instalacyjnych możliwe jest ułożenie podłóg oraz stworzenie konstrukcji ścian działowych, sufitu podwieszanego i przedścianek i ich montaż. Wtedy możemy przejść do prac wykończeniowych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas